VDSS VDS sklep R 4/2006
ECLI:SI:VDSS:2006:VDS.R.4.2006Področje: delovno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–2▾
Jedro povzetek sodišča
Ker tožnik sklepa sodišča ni dvignil, se šteje, da je bila
vročitev opravljena na dan, ko je bilo na vratih oz. v hišnem ali
izpostavljenem predalčniku puščeno obvestilo o prispeli pošiljki.
Sklep mu je bil zakonito vročen na podlagi 2. odstavka 141. člena
ZPP, zato teče rok za pritožbo od dneva, ko je bilo puščeno
obvestilo in ne od kasnejše osebne vročitve izpodbijanjega sklepa
na sodišču. Ker je bila vročitev sklepa opravljena zakonito,
kasnejša ponovna vročitev izpodbijanega sklepa na sodišču ne more
vplivati na zakonitost in pravilnost predhodne pravilne vročitve,
zlasti pa ne more podaljšati roka ali odpreti novega roka za
vložitev pritožbe. Takšno stališče je zavzelo tudi VS RS v sodbi
in sklepu opr. št. VIII Ips 88/2005 z dne 6.12.2005.
Izrek
Pritožba se zavrne in potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje kot prepozno
zavrglo pritožbo vlagatelja zoper sklep z dne 4.11.2005.
Zoper sklep se je pravočasno pritožil vlagatelj, smiselno zaradi
vseh pritožbenih razlogov, to je zaradi bistvenih kršitev določb
postopka, zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja in
zmotne uporabe materialnega prava. Navaja, da je ravnal po
napotku sodne pisarne in štel rok za pritožbo od dne, ko je
prejel izvod sklepa z dne 4.11.2005 osebno na sodišču, ne pa od
takrat, ko je prejel obvestilo o prispeli poštni pošiljki. V ta
odgovor sodne uslužbenke je dvomil, prisotni sta bili dve
uslužbenki, zaradi odprtih vrat pa se je pogovor slišal tudi v
sosednji sobi.
Pritožba ni utemeljena.
Vlagatelj ne navaja nobenih takšnih dejstev, niti ne ponuja
dokazov v smislu 337. člena Zakona o pravdnem postopku (Ur. l.
RS, št. 26/99 - 2/2004; v nadaljevanju ZPP), da bi sploh nastal
dvom v pravilnost in zakonitost izpodbijanega sklepa. V postopku
tudi ni prišlo do tistih absolutnih bistvenih kršitev iz 14. tč.
2odst. 339. člena ZPP, v zvezi s 366. členom ZPP, na katere
pazi pritožbeno sodišče po uradni dolžnosti v skladu z 2. odst.
350člena ZPP. O pritožbi pa je potrebno dodati le še naslednje.
Sodišče prve stopnje je na podlagi podatkov v spisu pravilno
ugotovilo, da je bil vlagatelj o prispeli poštni pošiljki
obveščen dne 9.11.2005 in potem ponovno 10.11.2005. Pisanja ni
dvignil v 15 dneh, zato se je na podlagi določbe 2. odst. 141.
člena ZPP štelo, da je bila vročitev opravljena na dan, ko je
bilo na vratih oziroma v poštnem nabiralniku puščeno obvestilo,
to je dne 10.11.2005. Pritožbeni rok je torej potekel dne
25.11.2005, vlagatelj pa je vložil pritožbo dne 10.12.2005, torej
prepozno.
Ni nikakršne pravne podlage, da bi se tek pritožbenega roka štel
od eventualne kasnejše vročitve sklepa. Prvotna vročitev je bila
opravljena zakonito, kakršnokoli naknadno vročanje istega sklepa
pa ne more vplivati na pravilnost in zakonitost prve pravilne
vročitve. Zlasti pa ne more pomeniti podaljševanje roka oziroma
dajanje novega roka. Tudi vlagateljevo pritožbeno zatrjevanje o
naknadni vročitvi sklepa osebno na sodišču ne pogojuje drugačne
odločitve od navedene.
Ker pritožbeni razlogi niso podani, niti tisti, na katere je bilo
potrebno paziti po uradni dolžnosti, je pritožbeno sodišče
pritožbo zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2.
točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 8. 2009Nazaj na vrh ↑