UPRS Sklep I U 1240/2022-7
ECLI:SI:UPRS:2023:I.U.1240.2022.7Področje: informacije javnega značaja, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Postopki v upravnem sporu zoper odločbo, ki jo izda Informacijski pooblaščenec, so nujni in prednostni, zato na podlagi drugega odstavka 83. člena v zvezi z 9. točko tretjega odstavka 83. člena ZS procesni rok za vložitev tožbe v obravnavani zadevi teče tudi v času poletnega poslovanja sodišča.
Tožnica je prejela izpodbijano odločbo 18. 7. 2022, zato je tožba, vložena 12. 9. 2022, prepozna.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
II. Tožeča stranka trpi svoje stroške postopka.
Obrazložitev
1Toženka je z izpodbijano odločbo zavrnila pritožbo tožnice zoper odločbo Urada RS za intelektualno lastnino št. 090-2/2022-9 z dne 6. 4. 2022 (I. točka izreka) in odločila, da v postopku reševanja pritožbe niso nastali posebni stroški (II. točka izreka).
2Zoper izpodbijano odločbo je tožnica 12. 9. 2022 vložila tožbo, v kateri je izrecno navedla tudi, da je izpodbijano odločbo prejela 18. 7. 2022 in da je tožba vložena v zakonskem roku.
K I. točki izreka:
Tožba je prepozna.
3V upravnem sporu je treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil postopek končan (prvi odstavek 28. člena Zakona o upravnem sporu, v nadaljevanju - ZUS-1). Postopki v upravnem sporu zoper odločbo, ki jo izda Informacijski pooblaščenec, so nujni in prednostni (četrti odstavek 10. člena Zakona o informacijskem pooblaščencu), zato na podlagi drugega odstavka 83. člena v zvezi z 9. točko tretjega odstavka 83. člena Zakona o sodiščih procesni rok za vložitev tožbe v obravnavani zadevi teče tudi v času poletnega poslovanja sodišča (od 15. 7. 2022 do 15. 8. 2022). Vrhovno sodišče Republike Slovenije je že presodilo v zadevi I Up 667/2007 z dne 15. 4. 2009, da teče rok za vložitev tožbe v zadevah dostopa do informacij javnega značaja tudi med poletnim poslovanjem sodišč.
4Tožnica na poziv sodišča I U 1240/2022-5 z dne 7. 11. 2022, da se opredeli do (ne)pravočasnosti tožbe, v postavljenem roku ni odgovorila.
5Iz tožbe, vložene priporočeno po pošti 12. 9. 2022 in vstopnega žiga na izpodbijani odločbi je razvidno, da je tožnica prejela izpodbijano odločbo 18. 7. 2022, zato se je rok za vložitev tožbe iztekel 18. 7. 2022. Glede to, da je tožnica prejela izpodbijano odločbo 18. 7. 2022, je torej tožba, vložena 12. 9. 2022, na podlagi prvega odstavka 28. člena ZUS-1, četrtega odstavka 10. člena Zakona o informacijskem pooblaščencu, drugega odstavka 83. člena v zvezi z 9. točko tretjega odstavka 83. člena Zakona o sodiščih, prepozna in jo je sodišče na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 zavrglo.
K II. točki izreka:
6Sodišče je na podlagi četrtega odstavka 25. člena ZUS-1 odločilo, da tožnica trpi svoje stroške postopka.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 10. 3. 2023Nazaj na vrh ↑