VSRS Sklep X Ips 166/2010
ECLI:SI:VSRS:2010:X.IPS.166.2010Področje: upravni spor, civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–5▾
Jedro povzetek sodišča
Rok za vložitev revizije za stranko teče od vročitve izpodbijane sodbe strankinemu pooblaščencu.
Izrek
Revizija se zavrže.
Obrazložitev
1Z izpodbijano sodbo je sodišče prve stopnje na podlagi prvega odstavka 63. člena Zakona o upravnem sporu – ZUS-1 zavrnilo tožnikovo (revidentovo) tožbo zoper odločbo Občinske uprave Občine ... z dne 28. 4. 2009, s katero je bila zavrnjena revidentova zahteva za dodelitev neprofitnega stanovanja v najem. Tožena stranka je z odločbo z dne 17. 6. 2009, revidentovo pritožbo zoper odločbo prvostopnega upravnega organa zavrnila.
2Zoper izpodbijano sodbo je revident dne 31. 3. 2010 sam vložil revizijo.
3Revizija je prepozna.
4Po določbi prvega odstavka 83. člena ZUS-1 lahko zoper pravnomočno sodbo, izdano na prvi stopnji, stranke vložijo revizijo v 30 dneh od vročitve prepisa sodbe. Po prvem odstavku 22. člena ZUS-1 se za vprašanje postopka, ki niso urejena z ZUS-1, primerno uporabljajo določbe Zakona o pravdnem postopku – ZPP. Ta v prvem odstavku 137. člena določa, da se (sodna) pisanja v primeru, če ima stranka pooblaščenca, to pa je primer v obravnavani zadevi, vročajo pooblaščencu. Roki za vložitev pravnih sredstev začnejo po drugem odstavku 111. člena ZPP teči prvi naslednji dan od vročitve. Pooblaščencu je bila sodba v obravnavani zadevi vročena 30. 1. 2010, zato je rok za vložitev revizije potekel dne 1. 3. 2010. Stranka, ki ima opravljen pravniški državni izpit (česar revident niti ne zatrjuje), sicer lahko sama vloži revizijo, vendar pa rok 30 dni za njeno vložitev v primeru, ko je bila izpodbijana sodba na podlagi prvega odstavka 137. člena ZPP vročena pooblaščencu, teče od vročitve pooblaščencu. Glede na dejstvo, da je bila v konkretni zadevi revizija vložena dne 31. 3. 2010, je prepozna.
5Sodnica poročevalka Vrhovnega sodišča je zato prepozno revizijo zavrgla na podlagi 89. člena ZUS-1.
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 28. 7. 2010Nazaj na vrh ↑