VSL sklep III Cpg 131/2005
ECLI:SI:VSLJ:2005:III.CPG.131.2005Področje: stečajno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
Kljub temu pa ni moglo obravnavati prijave terjatve kot pravočasne,
ker nikoli ni prispela na katerokoli (niti ne na nepristojno) sodišče
v Republiki Sloveniji. Sam pritožnik je namreč navedel, da je bila
pošta zavrnjena z obrazložitvijo, da je naslov napačen. Zato je že
pošta v K. vrnila pošiljko pošiljatelju, ne da bi pošiljko poizkušala
vročiti na naslov, naveden na poštni pošiljki.
Izrek
ritooba Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep potrdi.
Obrazložitev
Sodišče prve stopnje je upnikovo prijavo terjatve kot prepozno
zavrglo.
Zoper sklep se je upnik pravočasno pritožil zaradi nepopolno
ugotovljenega dejanskega stanja in napačne uporabe materialnega prava
ter smiselno zaradi bistvene kršitve določb stečajnega postopka po 1.
odst. 338. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) v zvezi s 15.
členom Zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji (ZPPSL).
Sodišču druge stopnje je predlagal, naj pritožbi ugodi in izpodbijani
sklep razveljavi ter vrne zadevo sodišču prve stopnje v nov postopek.
Pritožba ni utemeljena.
Stečajni postopek je bil začet 3.12.2004, rok za prijavo terjave pa
je iztekel 3.2.2005. Sodišče druge stopnje je upoštevalo pritožnikove
trditve, da je s priporočeno pošto poslal na naslov "Trgovinsko
sodišče K." prijavo terjatve, ki je bila oddana na pošti v Š.dne
2.2.2004. Kljub temu pa ni moglo obravnavati prijave terjatve kot
pravočasne, ker nikoli ni prispela na katerokoli (niti ne na
nepristojno) sodišče v Republiki Sloveniji. Sam pritožnik je namreč
navedel, da je bila pošta zavrnjena z obrazložitvijo, da je naslov
napačen. Zato je že pošta v K. vrnila pošiljko pošiljatelju, ne da bi
pošiljko poizkušala vročiti na naslov, naveden na poštni pošiljki.
Zato sploh ni prišlo do procesne situacije, ki bi jo v primeru, če bi
bila pošta poslana nepristojnemu sodišču v smislu 6. odst. 112. člena
ZPP v zvezi s 15. členom ZPPSL sploh moralo presojati pritožbeno
sodišče. Slednje namreč določa, da če je bila vloga, ki je vezana na
rok, izročena ali poslana nepristojnemu sodišču pred iztekom roka, pa
prispe k pristojnemu sodišču po izteku roka, se šteje, da je bila
pravočasno vložena, če je mogoče vložitev pri nepristojnem sodišču
pripisati nevednosti vložnika, ki nima pooblaščenca iz 3. odst. 86.
člena oziroma iz 3. odst. 87. člena tega zakona ali očitni pomoti
vložnika. V procesni situaciji, ko prijava terjatve pritožnika sploh
še ni prišla nepristojnemu sodišču, ker je pošta v K.nepristojnemu
sodišču ni poslala, so se izkazale pritožbene trditve kot
neutemeljene.
Ker tudi pri uradnem preizkusu izpodbijanega sklepa niso podane
nobene absolutne bistvene kršitve določb stečajnega postopka (2.
odst. 350. člena, 366. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZPPSL) je
pritožbeno sodišče pritožbo zavrnilo in izpodbijani sklep potrdilo
(2. točka 365. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZPPSL).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 8. 2009Nazaj na vrh ↑