VDSS Sklep Pdp 15/2025
ECLI:SI:VDSS:2025:PDP.15.2025Področje: civilno procesno pravo, delovno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Tožnik je prošnjo za brezplačno pravno pomoč vložil, ko se je rok za popravo in dopolnitev tožbe že iztekel. Da bi prošnja lahko vplivala na tek roka, bi jo moral vložiti do njegovega izteka.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo tožbo.
2Zoper sklep se pritožuje tožnik. Navaja, da glede na slab finančni položaj nima sredstev za pooblaščenca, zato je 12. 12. 2024 vložil prošnjo za brezplačno pravno pomoč. Zaradi tega se rok za popravo tožbe podaljša, česar sodišče prve stopnje ni upoštevalo. Izdalo je sklep, ki ni zakonit.
3Pritožba ni utemeljena.
4Pritožbeno sodišče je na podlagi drugega odstavka 350. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) v zvezi s 366. členom ZPP izpodbijani sklep sodišča prve stopnje preizkusilo v okviru pritožbenih razlogov in razlogov, na katere pazi po uradni dolžnosti.
5Tožnik v tožbi, s katero je uveljavljal sodno varstvo zaradi podane izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ni navedel identifikacijskih podatkov obeh pravdnih strank, predvsem pa ne določnega zahtevka niti navedb, na katere ga opira (obvezne sestavine tožbe, določene v 180. členu ZPP). Iz tega razloga je sodišče prve stopnje utemeljeno izdalo sklep z dne 21. 11. 2024, s katerim je zahtevalo popravo oziroma dopolnitev tožbe (108. člen ZPP). V sklepu je tožnika podrobno poučilo, kako naj odpravi pomanjkljivosti tožbe, in na možnost pridobitve brezplačne pravne pomoči. Opozorilo ga je na posledice, če v dodeljenem petnajstdnevnem roku ne bo vložil popravljene in dopolnjene tožbe niti dokazila o vložitvi prošnje za dodelitev brezplačne pomoči (36. člen Zakona o delovnih in socialnih sodiščih - ZDSS-1). Sklep mu je vročilo 25. 11. 2024.
6Naslednjega dne po vročitvi sklepa je začel teči petnajstdnevni rok za popravo in dopolnitev tožbe. Iztekel se je 10. 12. 2024, kot je pravilno štelo sodišče prve stopnje. Ker do tega dne tožnik tožbe ni dopolnil in popravil, kot mu je bilo naloženo s sklepom, niti ni vložil prošnje za brezplačno pravno pomoč oziroma sodišču prve stopnje dokazila o vložitvi prošnje, je z izpodbijanim sklepom tožbo pravilno zavrglo. Kot navaja tožnik v pritožbi, je prošnjo za brezplačno pravno pomoč vložil 12. 12. 2024, ko se je rok za popravo in dopolnitev tožbe že iztekel. Da bi prošnja lahko vplivala na tek roka, bi jo moral vložiti do njegovega izteka, to je do 10. 12. 2024.
7Ker niso podani niti uveljavljani pritožbeni razlogi niti tisti, na katere pazi po uradni dolžnosti, je pritožbeno sodišče tožnikovo pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno in potrdilo izpodbijani sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 5. 2025Nazaj na vrh ↑