VSL Sklep I Cpg 329/2022
ECLI:SI:VSLJ:2022:I.CPG.329.2022Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Če je vloga vezana na rok in se pošlje po pošti priporočeno, se po drugem odstavku 112. člena ZPP šteje dan oddaje na pošto za dan izročitve sodišču, na katero je naslovljena. Tako se pokaže, da je tožena stranka pravočasno podala izjavo o nestrinjanju z umikom tožbe, zato je zmotna nasprotna ugotovitev prvostopenjskega sodišča o podanem soglasju k umiku tožbe. Posledično ni bil izpolnjen zakonski pogoj za ustavitev postopka po tretjem odstavku 188. člena ZPP.
Izrek
I. Pritožbi se ugodi, sklep sodišča prve stopnje se razveljavi in se zadeva vrne sodišču prve stopnje v nov postopek.
II. Odločitev o pritožbenih stroških tožene stranke se pridrži za končno odločbo.
Obrazložitev
1Z uvodoma citiranim sklepom je prvostopenjsko sodišče zaradi umika tožbe postopek ustavilo. Tako je postopalo, ker je predhodno ugotovilo, da je tožena stranka v umik tožbe privolila.
2Zoper navedeni sklep se je pravočasno pritožila tožena stranka, uveljavljala pa je vse pritožbene razloge iz prvega odstavka 338. člena ZPP. Predlagala je razveljavitev izpodbijanega sklepa in vrnitev zadeve prvostopenjskemu sodišču v novo odločanje ter zahtevala povračilo pritožbenih stroškov. Trdila je, da ugotovitev sodišča prve stopnje o njenem podanem soglasju k umiku tožbe ni pravilna, ker je s pravočasno vlogo z dne 17. 3. 2022 sodišču sporočila, da v umik tožbe ne privoli.
3Pritožba je bila vročena tožeči stranki, ki nanjo ni odgovorila.
4O pritožbi je na podlagi prvega odstavka 366.a člena ZPP odločila sodnica posameznica.
5Pritožba je utemeljena.
6Kot izhaja iz vročilnice (pripete pri list. št. 440), je tožena stranka umik tožbe z dne 28. 2. 2022 prejela dne 3. 3. 2022 z opozorilom, da se v 15 dneh po prejemu izjavi o umiku. 15-dnevni rok za izjavo je potekel z dnem 18. 3. 2022. Sodišče prve stopnje je izjavo tožene stranke, da nasprotuje umiku, ki jo je tožena stranka poslala priporočeno po pošti dne 18. 3. 2022, kar izhaja iz dohodnega žiga na vlogi (list. št. 444), prejelo 22. 3. 2022.
7Če pa je vloga vezana na rok in se pošlje po pošti priporočeno, se po drugem odstavku 112. člena ZPP šteje dan oddaje na pošto za dan izročitve sodišču, na katero je naslovljena. Tako se pokaže, da je tožena stranka pravočasno podala izjavo o nestrinjanju z umikom tožbe, zato je zmotna nasprotna ugotovitev prvostopenjskega sodišča o podanem soglasju k umiku tožbe. Posledično ni bil izpolnjen zakonski pogoj za ustavitev postopka po tretjem odstavku 188. člena ZPP.
8Utemeljeni toženkini pritožbi je zato pritožbeno sodišče ugodilo, izpodbijani sklep na podlagi 3. točke 365. člena ZPP razveljavilo in zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v nov postopek.
9Odločitev o stroških pritožbenega postopka tožene stranke je pritožbeno sodišče pridržalo za končno odločbo (tretji odstavek 165. člena ZPP).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 27. 9. 2022Nazaj na vrh ↑