VSL Sklep IV Cp 1120/2019
ECLI:SI:VSLJ:2019:IV.CP.1120.2019Področje: družinsko pravo, nepravdno pravo, civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Ker je bil začasnemu zastopniku za sprejem pisanj izpodbijani sklep vročen 26. 3. 2019, je osemdnevni rok za vložitev pritožbe potekel 3. 4. 2019. Pritožba, vložena 7. 4. 2019, je zato prepozna.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrnilo toženkin ugovor zoper sklep o začasni odredbi z dne 20. 11. 2018, s katero je prvostopenjsko sodišče začasno zaupalo mladoletnega A. A. (roj....) v varstvo in vzgojo tožniku (očetu) in določilo otrokove stike s toženko (otrokovo materjo).
2Toženka je v laični vlogi, ki jo je vložila 7. 4. 2019, sodišču predlagala, da prekliče začasno odredbo in izda dokument, iz katerega bo razvidno, da tožnik nikoli ni imel skrbništva nad otrokom, ker sodišče ni sprejelo dokončne odločitve, in da je zavrglo začasno odredbo, do katere je tožnik prišel z laganjem na sodišču in pošiljanjem lažnih neverodostojnih dokazil. Navedla je še, da bo v primeru, če sodišče ne bo preklicalo začasne odredbe, predlagala sodišču v Švici, da odredbo in skrbništvo, ki je bilo dodeljeno tožniku, izniči.
3Tožnik je v odgovoru na pritožbo predlagal njeno zavrnitev in potrditev izpodbijanega sklepa.
4Pritožba je prepozna.
5Po določbi tretjega odstavka 411. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP), ki se v tej zadevi uporablja na podlagi določbe 216. člena Zakona o nepravdnem postopku (ZNP-1) izda sodišče začasno odredbo po določbah zakona, ki ureja zavarovanje. Zakon, ki ureja zavarovanje, je Zakon o izvršbi in zavarovanju (ZIZ), ki v tretjem odstavku 9. člena v zvezi z 268. členom ZIZ določa, da je treba pritožbo vložiti v osmih dneh od vročitve sklepa sodišča prve stopnje. V obravnavani zadevi je bil toženki po začasnem zastopniku za sprejemanje pisanj, odvetniku S. J.1, izpodbijani sklep vročen 26. 3. 2019, kar pomeni, da se je rok za vložitev pritožbe iztekel 3. 4. 2019. Toženka je pritožbo vložila 7. 4. 2019, torej prepozno. Na podlagi določbe 1. točke 365. člena ZPP je bilo zato treba njeno pritožbo zavreči kot prepozno.
6Odločitev o tožnikovih stroških pritožbenega postopka je pritožbeno sodišče pridržalo za končno odločbo.
1 V skladu z določbo drugega odstavka 146. člena ZPP je bil toženki imenovan začasni zastopnik za sprejemanje pisanj s sklepom sodišča P 1916/2017-IV z dne 12.6.2018.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 1. 8. 2019Nazaj na vrh ↑