VDSS sklep Psp 348/2016
ECLI:SI:VDSS:2016:PSP.348.2016Področje: pokojninsko zavarovanje, civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–11▾
Jedro povzetek sodišča
Rok 30 dni za vložitev tožbe je potekel 14. 10. 2007. Tožnik je tožbo vložil 17. 3. 2016, kar je po preteku 30 dnevnega roka, določenega v 72. členu ZDSS-1 za vložitev tožbe. Zato je tožba pravilno zavržena (prvi odstavek 274. člena ZPP).
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom tožbo zavrglo, ker je ugotovilo, da je vložena po preteku 30 dnevnega roka.
2Zoper sklep je pritožbo vložil tožnik smiselno zaradi nepopolne ugotovitve dejanskega stanja in nepravilne uporabe materialnega prava. Ne strinja se, da zadeva ni bila obravnavana vsebinsko in da je razlog zamujen rok.
3Pritožba ni utemeljena.
4Pritožbeno sodišče je opravilo preizkus izpodbijanega sklepa ob upoštevanju določbe 366. člena Zakona o pravdnem postopku (Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami, v nadaljevanju: ZPP), v obsegu, kot je določeno v 2. odstavku 350. člena ZPP. Po preizkusu v takšnem obsegu pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje pravilno in popolno ugotovilo dejansko stanje in pravilno uporabilo materialno pravo, pri tem pa tudi ni prišlo do absolutnih bistvenih kršitev določb ZPP, na katere pritožbeno sodišče pazi po uradni dolžnosti.
5V obravnavani zadevi sodišče prve stopnje ni vsebinsko odločalo, temveč je tožbo tožnika zavrglo. Iz dejanskih ugotovitev sodišča prve stopnje izhaja, da je tožnik dne 14. 3. 2016 vložil vlogo, ki je bila nepopolna. Zato ga je sodišče prve stopnje s sklepom opr. št. R 11/2016 z dne 18. 3. 2016 pozvalo, da vlogo ustrezno dopolni. Po dopolnitvi vloge je ugotovilo, da je tožnik vložil tožbo zoper dokončno odločbo toženca št. ... z dne 11. 9. 2007, s katero je bilo odločeno o pravici do varstvenega dodatka.
6V 72. členu Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (Ur. l. RS, št. 2/2004 in 10/2004, v nadaljevanju: ZDSS-1) je določeno, da se tožba lahko vloži v 30 dneh od vročitve dokončnega upravnega akta.
7Na podlagi vročilnice, ki jo je v spis vložil toženec, je sodišče prve stopnje ugotovilo, da je bila odločba z dne 11. 9. 2007 tožniku vročena 14. 9. 2007. V odločbi je bil pravilen pravni pouk, da je zoper to odločbo dopustna pritožba, ki se vloži v 30 dneh od vročitve te odločbe na Delovno in socialno sodišče v Ljubljani.
830 dnevni rok in s tem rok za vložitev tožbe, je potekel 14. 10. 2007. Tožnik je tožbo vložil dne 17. 3. 2016, kar je nedvomno po preteku 30 dnevnega roka, določenega v 72. členu ZDSS-1 za vložitev tožbe.
9Ob upoštevanju tako ugotovljenega dejanskega stanja je sodišče prve stopnje na podlagi 1. odstavka 274. člena ZPP pravilno tožbo zavrglo. Da bi bila tožba vložena pravočasno, bi jo tožnik moral vložiti do izteka roka za vložitev tožbe, to je do 14. 10. 2007.
10Tako je tudi pritožbeno sodišče pri presoji pravilnosti izdanega izpodbijanega sklepa o zavrženju tožbe presojalo zgolj pravilnost ravnanja sodišča prve stopnje glede zavrženja tožbe in se ni spuščalo v samo vsebino sporne zadeve.
11Na podlagi navedenega je pritožbeno sodišče pritožbo tožnika na podlagi 2. točke 365. člena ZPP kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 12. 5. 2017Nazaj na vrh ↑