UPRS sklep III U 210/2015
ECLI:SI:UPRS:2015:III.U.210.2015Področje: brezplačna pravna pomoč, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Drugi odstavek 83. člena ZS, določa da v času sodnih počitnic ne tečejo niti procesni roki in se sodna pisanja ne vročajo, razen če gre za nujne zadeve. Mednje po 9. točki drugega odstavka istega člena sodijo zadeve, za katere tako določa zakon. ZBPP v četrtem odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. Zaradi tega bi moral tožnik ne glede na sodne počitnice tožbo vložiti v zakonsko predpisanem roku.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Tožnik je pri tem sodišču vložil tožbo zoper v uvodu navedeni sklep, s katerim je toženka zavrgla njegovo prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči z dne 27. 2. 2015.
2Tožba je prepozna.
3Po prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil končan postopek.
4V obravnavani zadevi je bil upravni postopek končan z izpodbijanim sklepom. Iz povratnice, ki se nahaja v upravnem spisu, je razvidno, da je bil sklep tožnikovi pooblaščenki vročen 8. 7. 2015. Glede na navedeno je tridesetdnevni rok za vložitev tožbe iztekel v petek, 7. 8. 2015, zato je tožba, vložena 25. 8. 2015, glede na prekluzivni tridesetdnevni rok, prepozna. Tožbo je bilo treba zato na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 zavreči.
5Na navedeno ne vpliva dejstvo, da je rok za vložitev tožbe v obravnavani zadevi tekel v času sodnih počitnic, ki trajajo od 15. julija do 15. avgusta. V tem času sodišča v skladu s prvim odstavkom 83. člena Zakona o sodiščih (ZS) opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah. Kot določa drugi odstavek tega člena, v času sodnih počitnic ne tečejo niti procesni roki in se sodna pisanja ne vročajo, razen če gre za nujne zadeve. Mednje po 9. točki drugega odstavka istega člena sodijo zadeve, za katere tako določa zakon.
6Zakon o brezplačni pravni pomoči (ZBPP) v četrtem odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. Zaradi tega bi moral tožnik neglede na sodne počitnice tožbo vložiti v zakonsko predpisanem roku (enako stališče izhaja tudi iz sklepa Vrhovnega sodišča RS št. I Up 437/2012 z dne 10. 4 2013). Ker tega ni storil, jo je sodišče na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 kot prepozno zavrglo.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 28. 1. 2016Nazaj na vrh ↑