VSL sklep II Cp 3293/2014
ECLI:SI:VSLJ:2014:II.CP.3293.2014Področje: civilno procesno pravo, sodne takse
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Toženki je bil plačilni nalog vročen s fikcijo in je ugovor vložila prepozno, po poteku osemdnevnega ugovornega roka.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo ugovor tožene stranke zoper plačilni nalog z dne 15. 9. 2014.
2Zoper sklep toženka vlaga ugovor (pravilno pritožbo) brez izrecnega pritožbenega razloga in brez izrecnega pritožbenega predloga. Pritožbenega roka ni zamudila, saj je tudi glede prejšnje pritožbe veljal enodnevni pritožbeni rok. Sodišče je ugovor prejelo 14. 10. 2014, v ugovornem roku. Vztraja pri ugovornih razlogih in predlaga, da ga sodišče ponovno prouči.
3Pritožba ni utemeljena.
4Sodišče prve stopnje je pravilno zavrglo ugovor toženke, ker ga je slednja vložila prepozno, po poteku osemdnevnega ugovornega roka (tretji odstavek 34.a člena Zakona o sodnih taksah (v nadaljevanju ZST-1).
5Kot je razvidno iz vročilnice pripete k plačilnemu nalogu z dne 15. 9. 2014 je bil toženki, kot pravilno ugotavlja sklep, plačilni nalog vročen s fikcijo 2. 10. 2014. Po tretjem odstavku 142. člena ZPP v primeru, ko vročevalec naslovnika sodne pošiljke ne najde, v nabiralniku pusti obvestilo, kje pisanje čaka in rok petnajst dni, v katerem ga mora naslovnik dvigniti. Po četrtem odstavku 142. člena ZPP, če pisanje v tem času ni dvignjeno, nastopi fikcija vročitve. V skladu s to določbo se vročitev šteje za opravljeno zadnji dan petnajstdnevnega roka, rok za vložitev pravnega sredstva pa začne teči šestnajsti dan po puščenem obvestilu. Osemdnevni ugovorni rok je zato začel teči 3. 10. 2014 in se je iztekel 10. 10. 2014. Pritožba, ki jo je toženka, kot v pritožbi navaja tudi sama, vložila 14. 10. 2014, je zato vložena po poteku osemdnevnega ugovornega roka in je prepozna. Posledično sodišče ugovora ne sme vsebinsko obravnavati.
6Pritožbene trditve so neutemeljene in ker tudi uradni preizkus ni pokazal kršitev (drugi odstavek 350. člena ZPP v zvezi s prvim odstavkom 366. člena ZPP), je sodišče druge stopnje pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno ter potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena ZPP).
7Odločitev o pritožbenih stroških je odpadla, ker niso bili priglašeni.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 29. 9. 2015Nazaj na vrh ↑