UPRS sklep I U 1189/2013
ECLI:SI:UPRS:2013:I.U.1189.2013Področje: brezplačna pravna pomoč, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
ZBPP v četrtem odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. Zaradi tega bi moral tožnik ne glede na sodne počitnice tožbo vložiti v zakonsko predpisanem roku.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
II. Vsaka stranka trpi svoje stroške postopka.
Obrazložitev
Tožnik je pri tem sodišču 23. 7. 2013 vložil tožbo zoper v uvodu navedeno odločbo, s katero je toženka zavrnila njegovo prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči in mu izrekla šestmesečno prepoved vlaganja novih prošenj.
Tožba je prepozna.
Po prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil končan postopek.
V obravnavani zadevi je bil upravni postopek končan z izpodbijano odločbo, ki je bila po podatkih upravnega spisa tožniku vročena 20. 6. 2013. Zadnji (trideseti) dan za vložitev tožbe se je iztekel v soboto, 20. 7. 2013. V skladu s četrtim odstavkom 111. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) v zvezi s prvim odstavkom 22. člena ZUS-1, ki določa, da če je zadnji dan roka sobota, nedelja, praznik ali drug dela prost dan, ki ga določa zakon o praznikih, se izteče rok s pretekom prvega prihodnjega delavnika. To pomeni, da se je rok za tožbo iztekel v ponedeljek, 22. 7. 2013.
Na navedeno ne vpliva dejstvo, da je rok za vložitev tožbe v obravnavani zadevi tekel in se iztekel v času sodnih počitnic, ki trajajo od 15. julija do 15. avgusta. V tem času sodišča v skladu s prvim odstavkom 83. člena Zakona o sodiščih (ZS) opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah. Mednje po 9. točki drugega odstavka istega člena sodijo zadeve, za katere tako določa zakon. Kot določa drugi odstavek tega člena, v času sodnih počitnic ne tečejo niti procesni roki in se sodna pisanja ne vročajo, razen če gre za nujne zadeve.
Zakon o brezplačni pravni pomoči (ZBPP) v četrtem odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. Zaradi tega bi moral tožnik neglede na sodne počitnice tožbo vložiti v zakonsko predpisanem roku (enako stališče izhaja tudi iz sklepa Vrhovnega sodišča RS št. I Up 437/2012 z dne 10. 4 2013). Ker tega ni storil, jo je sodišče na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 kot prepozno zavrglo.
Po četrtem odstavku 25. člena ZUS-1 trpi vsaka stranka svoje stroške postopka, če sodišče tožbo zavrže.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 12. 3. 2014Nazaj na vrh ↑