VSRS Sklep I Up 172/2025
ECLI:SI:VSRS:2025:I.UP.172.2025Področje: pravo vizumov, azila in priseljevanja, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Pritožba zoper sodbo se lahko vloži v 15 dneh od vročitve prepisa sodbe strankam. Pritožba je prepozna, če je bila vložena po preteku zakonskega roka zanjo. Šteje se, da je pritožba vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču, preden se izteče rok za njeno vložitev. Če je poslana priporočeno po pošti, se šteje dan oddaje na pošto za dan izročitve sodišču, na katero je naslovljena. Pri teku roka se upošteva poletno poslovanje sodišča, med katerim procesni roki v nenujnih zadevah od 15. 7. do 15. 8. ne tečejo.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je s sodbo na podlagi prvega odstavka 63. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) zavrnilo tožbo, vloženo zoper sklep Ministrstva za notranje zadeve, št. 2142-1988/2018/83 (1222-03) z dne 9. 5. 2024.
2Tožnik (v nadaljevanju pritožnik) je zoper sodbo vložil pritožbo.
3Pritožba je prepozna.
4Pritožba zoper sodbo se lahko vloži v 15 dneh od vročitve prepisa sodbe strankam (tretji odstavek 73. člena ZUS-1). V skladu z drugim odstavkom 343. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP), ki se v upravnem sporu uporablja na podlagi prvega odstavka 22. člena ZUS-1, je pritožba prepozna, če je bila vložena po preteku zakonskega roka zanjo. Na podlagi prvega in drugega odstavka 112. člena ZPP se šteje, da je pritožba vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču, preden se izteče rok za njeno vložitev. Če je poslana priporočeno po pošti, se šteje dan oddaje na pošto za dan izročitve sodišču, na katero je naslovljena.
5Iz vročilnice v spisu pri listovni številki 138 izhaja, da je bila izpodbijana sodba vročena pritožnikovi pooblaščenki 11. 7. 2025. V skladu z drugim odstavkom 111. člena ZPP je zato naslednji dan, to je 12. 7., začel teči 15-dnevni pritožbeni rok. Če se pri teku roka upošteva poletno poslovanje sodišča, med katerim na podlagi četrtega odstavka 83. člena Zakona o sodiščih procesni roki v nenujnih zadevah od 15. 7. do 15. 8. ne tečejo, se je rok za pritožbo iztekel 27. 8. 2025. Pritožba, ki jo je pritožnik vložil priporočeno po pošti 29. 8. 2025, je zato prepozna.
6Glede na navedeno in ker tega v skladu s prvim odstavkom 343. člena ZPP ni storilo že sodišče prve stopnje, je prepozno pritožbo zavrglo Vrhovno sodišče (prvi odstavek 346. člena ZPP).
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 21. 10. 2025Nazaj na vrh ↑