VDSS Sklep Pdp 170/2025
ECLI:SI:VDSS:2025:PDP.170.2025Področje: sodne takse, civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–5▾
Jedro povzetek sodišča
Plačilni nalog je bil tožencu na podlagi 142. člena ZPP vročen dne 4. 11. 2024, kar pomeni, da se mu je 8 dnevni rok za ugovor iz 34. a člena ZST-1 iztekel 12. 11. 2024. Toženec je ugovor zoper plačilni nalog vložil dne 30. 12. 2024, kar je prepozno, zato je sodišče prve stopnje njegov ugovor pravilno zavrglo kot prepozen.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo ugovor toženke zoper plačilni nalog z dne 17. 10. 2024.
2Zoper sklep se pritožuje toženec in predlaga, da se plačilni nalog razveljavi.
3Pritožba ni utemeljena.
4Sodišče prve stopnje je dne 17. 10. 2024 izdalo sodbo, s katero je ugodilo zahtevku tožnika in odločilo, da je toženka dolžna plačati sodno takso. Skupaj s sodbo je dne 17. 10. 2024 toženki poslalo tudi plačilni nalog za plačilo sodne takse za postopek na prvi stopnji na podlagi drugega odstavka 3. člena Zakona o sodnih taksah (ZST-1) v povezavi s 34. členom ZST-1. Plačilni nalog je bil tožencu na podlagi 142. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) vročen dne 4. 11. 2024, kar pomeni, da se mu je 8 dnevni rok za ugovor iz 34. a člena ZST-1 iztekel 12. 11. 2024. Toženec je ugovor zoper plačilni nalog vložil dne 30. 12. 2024, kar je prepozno, zato je sodišče prve stopnje njegov ugovor pravilno zavrglo kot prepozen.
5Ker je sodišče prve stopnje pravilno uporabilo materialno pravo, prav tako niso podane kršitve pravil postopka, na katere pazi pritožbeno sodišče po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP v povezavi s 366. členom ZPP), je pritožbeno sodišče pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep (2. točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 2. 9. 2025Nazaj na vrh ↑