VSRS Sklep II DoR 444/2024
ECLI:SI:VSRS:2025:II.DOR.444.2024Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Zakon o pravdnem postopku (ZPP) v 142. členu ne zahteva osebnega vročanja sodbe sodišča druge stopnje.
V obravnavanem primeru ima pooblaščenka toženke s pošto dogovor, da se ji pisanja vroča v poštni predal. Pri vročanju v poštni predal pa velja, da se pisanja, ki se ne vročajo osebno, štejejo za vročena na dan, ko je bilo pisanje puščeno v poštnem predalu (četrti odstavek 139.b člena ZPP).
Izpodbijana sodba sodišča druge stopnje je bila toženkini pooblaščenki v poštnem predalu puščena 28. 10. 2024. Tega dne ji je bila torej vročena z navadno vročitvijo, zato se je zadnji dan tridesetdnevnega roka iz prvega odstavka 367. b člena ZPP iztekel 27. 11. 2024. Predlog, ki ga je pooblaščenka toženke na Vrhovno sodišče vložila s priporočeno pošiljko 4. 12. 2024, je tako vložen po izteku navedenega roka, zato ga je Vrhovno sodišče kot prepoznega zavrglo (377. člen ZPP).
Izrek
Predlog se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je toženki naložilo, da mora v 15 dneh tožnici plačati 281.241,50 CHF z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 20. 7. 2021 dalje do plačila (I. točka izreka). V presežku (tj. za znesek 5.383,15 CHF z 8-odstotnimi zamudnimi obrestmi od vložitve tožbe) je tožbeni zahtevek zavrnilo (II. točka izreka). Odločilo je še o stroških pravdnega postopka (III. točka izreka).
2Sodišče druge stopnje je pritožbi toženke delno ugodilo in sodbo sodišča prve stopnje v I. točki izreka spremenilo tako, da znaša obrestna mera zamudnih obresti, ki jih je toženka dolžna plačati tožnici od prisojenega zneska, 8 odstotkov, v preostalem delu pa je pritožbo zavrnilo ter v izpodbijanem in nespremenjenem delu potrdilo sodbo sodišča prve stopnje. Odločilo je še o pritožbenih stroških.
3Zoper sodbo sodišča druge stopnje je toženka vložila predlog za dopustitev revizije.
4Predlog je prepozen.
5Predlog za dopustitev revizije mora stranka vložiti v 30 dneh po vročitvi pravnomočne sodbe sodišča druge stopnje (prvi odstavek 367.b člena Zakona o pravdnem postopku, v nadaljevanju ZPP).
6ZPP v 142. členu ne zahteva osebnega vročanja sodbe sodišča druge stopnje.1 V obravnavanem primeru ima odvetnica, ki jo je toženka pooblastila za zastopanje v tej pravdi, s pošto dogovor, da se ji pisanja vroča v poštni predal.2 Pri vročanju v poštni predal pa velja, da se pisanja, ki se ne vročajo osebno, štejejo za vročena na dan, ko je bilo pisanje puščeno v poštnem predalu (četrti odstavek 139.b člena ZPP).
7Izpodbijana sodba sodišča druge stopnje je bila toženkini pooblaščenki v poštnem predalu puščena 28. 10. 2024.3 Tega dne ji je bila torej vročena z navadno vročitvijo, zato se je zadnji dan tridesetdnevnega roka iztekel 27. 11. 2024. Predlog, ki ga je pooblaščenka toženke na Vrhovno sodišče vložila s priporočeno pošiljko 4. 12. 2024,4 je tako vložen po izteku roka iz prvega odstavka 367.b člena ZPP, zato ga je Vrhovno sodišče kot prepoznega zavrglo (377. člen ZPP).
8Ker je Vrhovno sodišče prepozen predlog za dopustitev revizije zavrglo, predlaganega vprašanja za predhodno odločanje ni predložilo Sodišču EU.5
9Vrhovno sodišče je odločalo v senatu, navedenem v uvodu odločbe. Odločitev je sprejelo soglasno (sedmi odstavek 324. člena ZPP).
1 Npr. sklepi Vrhovnega sodišča RS II DoR 292/2022 z dne 27. 7. 2022, II DoR 529/2021 z dne 9. 2. 2022 in II DoR 347/2019 z dne 26. 9. 2019.
2 Vročilnica, pripeta k red. št. 5 spisa.
3 Vročilnica, navedena v opombi 2.
4 Potrdilo o oddaji priporočene pošiljke na pošto, pripeto k red. št. 1 spisa.
5 Sodbi sodišča EU C-561/19 z dne 6. 10. 2021 (61. in 65. točka) in C-3/16 z dne 15. 3. 2017 (44. in 56. točka).
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 20. 8. 2026Nazaj na vrh ↑