VDSS Sklep Psp 200/2024
ECLI:SI:VDSS:2024:PSP.200.2024Področje: civilno procesno pravo, pokojninsko zavarovanje
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Sodišče prve stopnje je zavrglo tožbo tožnika vloženo 5. 7. 2024 potem, ko je ugotovilo, da je bila le-ta vložena po izteku zakonsko določenega 30-dnevnega roka. ZPIZ-2 v 171. členu določa, da sodno varstvo lahko zavarovanec uveljavi v roku 30 dni od vročitve odločbe, izdane na drugi stopnji.
Pritožbeno sodišče, enako kot pred njim sodišče prve stopnje, ugotavlja, da je bila vročitev 4. 6. 2024 pravilna. Iz žiga na pisemski ovojnici in dohodnega žiga na listovni številki 1 sodnega spisa je razvidno, da je bila tožba pri sodišču vložena 5. 7. 2024.1 30-dnevni rok za vložitev tožbe iz prvega odstavka 72. člena ZDSS-1, je glede na datum vročitve dokončne odločbe potekel 4. 7. 2024. Tožba vložena 5. 7. 2024, je bila prepozna, zato jo je sodišče prve stopnje na podlagi prvega odstavka 274. člena ZPP pravilno zavrglo.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo tožbo tožnika na odpravo dokončne odločbe toženca št. zadeve ..., št. dosjeja ... dne 27. 5. 2024 .
2Zoper sklep se pritožuje tožnik. Vztraja, da je dokončno odločbo toženca prejel 12. 6. 2024 in ne 4. 6. 2024. Rok za vložitev tožbe tako ni potekel 4. 7. 2024. Zagotovo je imel še 5 do 7 dni do poteka materialnega roka za vložitev tožbe. Vročilnice vedno podpiše sam in se drži rokov.
3Pritožba ni utemeljena.
4Po preizkusu zadeve pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje ugotovilo vsa dejstva, bistvena za odločitev v zadevi, ter na podlagi pravilne uporabe materialnega prava tudi pravilno odločilo. Pri tem ni kršilo postopkovnih določb, na katere pritožbeno sodišče na podlagi drugega odstavka 350. člena Zakona o pravdnem postopku (Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami, v nadaljevanju: ZPP) pazi po uradni dolžnosti.
5Sodišče prve stopnje je zavrglo tožbo tožnika vloženo 5. 7. 2024 potem, ko je ugotovilo, da je bila le-ta vložena po izteku zakonsko določenega 30-dnevnega roka. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 96/12 s spremembami, v nadaljevanju: ZPIZ-2) v 171. členu določa, da sodno varstvo lahko zavarovanec uveljavi v roku 30 dni od vročitve odločbe, izdane na drugi stopnji.
6Iz povratnice, ki se nahaja v dokumentaciji upravnega spisa, izhaja, da je bila dokončna odločba z dne 27. 5. 2024, tožniku vročena 4. 6. 2024. Tožnik ni predložil nobenega nasprotnega dokaza, da mu je bila citirana dokončna odločba vročena 12. 6. 2024, kot zatrjuje v pritožbi. Tožnik tudi ne zatrjuje pomanjkljivosti v zvezi z vročanjem in kot pravilno ugotavlja sodišče v 7. točki obrazložitve, tudi ne, da povratnice ni podpisal sam.
7Pritožbeno sodišče, enako kot pred njim sodišče prve stopnje, ugotavlja, da je bila vročitev 4. 6. 2024 pravilna. Iz žiga na pisemski ovojnici in dohodnega žiga na listovni številki 1 sodnega spisa je razvidno, da je bila tožba pri sodišču vložena 5. 7. 2024.1 30-dnevni rok za vložitev tožbe iz prvega odstavka 72. člena ZDSS-1, je glede na datum vročitve dokončne odločbe potekel 4. 7. 2024. Tožba vložena 5. 7. 2024, je bila prepozna, zato jo je sodišče prve stopnje na podlagi prvega odstavka 274. člena ZPP pravilno zavrglo.
8Neutemeljene so tudi pritožbene navedbe, da bi moralo sodišče po vsebini obravnavati tožbo in ponovno preveriti pokojninsko dobo, ki jo je tožnik dosegel pri delodajalcu A. Za vsebinsko obravnavo zadeve morajo biti po vsebini izpolnjene procesne predpostavke za sodno varstvo, določene v ZDSS‑1.
9Upoštevajoč navedeno je pritožbeno sodišče na podlagi druge točke 365. člena ZPP pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
1 Navedenega dne je bila tožba priporočeno oddana na pošto.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 20. 8. 2026Nazaj na vrh ↑