VDSS Sklep Psp 16/2024
ECLI:SI:VDSS:2024:PSP.16.2024Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Ker drug rok za sklep, ki ga je sprejelo sodišče prve stopnje, ni predpisan, je sodišče pravilno upoštevalo, da je rok za vložitev pritožbe iztekel po preteku 15 dni od vročitve sklepa. Ta sklep je bil tožniku vročen 27. 11. 2023, kar pomeni, da je rok za vložitev pritožbe iztekel 12. 12. 2023. V sklepu je bil tožnik tudi pravilno opozorjen, da je zoper sklep dovoljena pritožba v roku 15 dni od prejema pisnega odpravka sklepa.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom pritožbo tožnika z dne 11. 12. 2023, pravilno: 16. 12. 2023, vloženo zoper sklep opr. št. V Ps 1057/2022 z dne 23. 11. 2023, zavrglo.
2Zoper sklep je pritožbo vložil tožnik. V pritožbi navaja, da je sodišče dolžno vsebinsko presojati pritožbo, ne glede na zamujen rok. Ustava RS namreč zagotavlja vsebinsko presojo brez vsakršnih omejitev. Tako ima tudi vsakdo pravico do sodnega varstva, brez vsakršnih omejitev. 15-dnevni rok je tudi v nasprotju s 6. členom ESČP, ki vsakomur zagotavlja primeren čas, da se stranka v postopku lahko brani oziroma, da zagotovi potrebno obrambo. Tožnik se sklicuje na določbe Ustave RS, Evropske socialne listine ter Splošne deklaracije človekovih pravic in listine Evropske unije o temeljnih pravicah ter na posamezne določbe drugih materialnih predpisov in pa Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Pritožbenemu sodišču predlaga, da zadevo obravnava po vsebini.
3Pritožba ni utemeljena.
4Pritožbeno sodišče je preizkusilo sklep sodišča prve stopnje v mejah razlogov, navedenih v pritožbi. Po drugem odstavku 350. člena v zvezi s 366. členom Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju: ZPP)1 je po uradni dolžnosti pazilo na bistvene kršitve določb pravdnega postopka, navedene v drugem odstavku 350. člena ZPP, ter na pravilno uporabo materialnega prava. Ugotovilo je, da sodišče prve stopnje ni storilo bistvenih kršitev določb pravdnega postopka, na katere je treba paziti po uradni dolžnosti, niti tistih, ki jih uveljavlja pritožba. Ob ugotovljenem dejanskem stanju je sprejelo materialnopravno pravilno odločitev.
5Iz listinske dokumentacije v spisu izhaja, da je sodišče s sklepom opr. št. V Ps 1057/2022 z dne 23. 11. 2023 pritožbo, ki jo je Vrhovno sodišče RS prejelo 16. 10. 2023, zoper sodbo Višjega delovnega in socialnega sodišča opr. št. Psp 118/2023 z dne 6. 9. 2023, zavrglo. Navedeni sklep je bil tožniku vročen 27. 11. 2023, kar je razvidno iz povratnice v sodnem spisu.
6Tožnik je zoper navedeni sklep 16. 12. 2023 vložil pritožbo (tega dne je bila pritožba priporočeno oddana na pošto). Sodišče prve stopnje je ugotovilo, da je bila pritožba vložena po izteku zakonsko določenega 15-dnevnega roka, zato je pritožbo kot prepozno zavrglo.
7Že sodišče prve stopnje pravilno pojasnjuje pravno podlago za odločitev v tej zadevi. Zakon o delovnih in socialnih sodiščih (v nadaljevanju: ZDSS-1)2 v 19. členu določa, da se v postopku v delovnih in socialnih sporih uporabljajo določbe zakona, ki ureja pravdni postopek, če ni s tem zakonom določeno drugače. Navedeni člen torej odkazuje na uporabo določb ZPP. Glede roka za vložitev pritožbe zoper sklep, je v drugem odstavku 363. člena ZPP določeno, da se stranke smejo pritožiti v 15 dneh od vročitve prepisa sklepa, če ni v tem zakonu določen kakšen drug rok. Ker drug rok za sklep, ki ga je sprejelo sodišče prve stopnje ni predpisan, je sodišče pravilno upoštevalo, da je rok za vložitev pritožbe iztekel po preteku 15 dni od vročitve sklepa V Ps 1057/2022 z dne 23. 11. 2023. Navedeni sklep je bil tožniku vročen 27. 11. 2023, kar pomeni, da je rok za vložitev pritožbe iztekel 12. 12. 2023. V sklepu je bil tožnik tudi pravilno opozorjen, da je zoper sklep dovoljena pritožba v roku 15 dni od prejema pisnega odpravka sklepa. Sodišče prve stopnje je zato utemeljeno na podlagi prve točke 365. člena ZPP pritožbo vloženo 16. 12. 2023, kot prepozno zavrglo.
8Neutemeljene so tudi pritožbene navedbe, da je 15 dnevni rok za vložitev pritožbe prekratek. Pritožbeno sodišče ugotavlja, da je rok 15 dni ustrezen rok za vložitev pritožbe. Enako izhaja tudi iz predloga ZPP3. Za sodbo je namreč določen 30- dnevni rok, med tem ko tako dolg rok za vložitev pritožbe zoper sklep ni potreben. Glede na navedeno tudi niso kršene določbe predpisov, ki jih v pritožbi navaja tožnik.
9Pritožbeno sodišče je zato na podlagi 2. točke 365. člena ZPP pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
1 Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami.
2 Ur. l. RS, št. 2/2004.
3 Glej EVA:2013-2030-0093.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 26. 4. 2024Nazaj na vrh ↑