VDSS Sklep Psp 137/2023
ECLI:SI:VDSS:2023:PSP.137.2023Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Če je vloga vezana na rok, se po 112. členu ZPP šteje, da je pravočasna, če je pristojnemu sodišču izročena preden rok izteče. Takšno dejansko stanje v obravnavani zadevi ni podano.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je tožbo, priporočeno na pošto oddano 30. 5. 2023 zavrglo, ker je vložena prepozno.
2Sklep izpodbija tožnica zaradi nepravilno in nepopolno ugotovljenega dejanskega stanja in nepravilne uporabe materialnega prava s predlogom na razveljavitev in vrnitev zadeve sodišču prve stopnje v ponovno odločanje.
Meni, da tožbe ni vložila prepozno. Je vdova po pokojnem A. A., mož jo je celo življenje preživljal, zato želi pokojnino iz Republike Slovenije, ker je slabega zdravstvenega stanja. Tožencu očita, da je ravnal v nasprotju s 6. in 14. členom Konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin1 (EKČP).
3Pritožba ni utemeljena.
4Pritožba ne navaja ničesar takega kar bi vplivalo na pravilnost in zakonitost izpodbijanega sklepa, s katerim je tožba zakonito zavržena. V postopku ni prišlo do procesnih kršitev iz 2. odst. 339. člena Zakona o pravdnem postopku2 (ZPP), na katere je po 366. členu v zvezi s 350. členom ZPP potrebno paziti tudi po uradni dolžnosti.
5Iz dejanskih ugotovitev prvostopenjskega sodišča, skladnih z razpoložljivo listinsko dokumentacijo v sodnem in upravnem spisu izhaja, da je bila drugostopenjska upravna odločba z dne 26. 8. 2021 tožnici vročena 10. 9. 2021. Pomeni, da se je 30-dnevni rok za vložitev tožbe iztekel 9. 10. 2021. Ker je tožnica izpodbojno tožbo zoper navedeno odločbo priporočeno na pošto oddala šele 30. 5. 2023, jo je vložila prepozno.
Če je vloga vezana na rok, se po 112. členu ZPP šteje, da je pravočasna, če je pristojnemu sodišču izročena preden rok izteče. Takšno dejansko stanje v obravnavani zadevi ni podano. Glede na ugotovljeno procesno stanje je sodišče prve stopnje ob pravilni uporabi 274. člena ZPP v zvezi z 72. členom Zakona o delovnih in socialnih sodiščih3 (ZDSS-1) tožbo zakonito zavrglo. Prepozno vložene tožbe ni dopustno obravnavati po vsebini. Meritorno sojenje v predmetni zadevi ni dopustno.
6Pritožničine navedbe, da jo je pokojni mož do smrti preživljal zaradi njenega slabega zdravstvenega stanja in nekatere druge za pritožbeno rešitev zadeve niso odločilne. Glede na 360. člen ZPP se sodišču do teh navedb, niti do povsem neutemeljeno zatrjevanih kršitev 6. in 14. člena EKČP posebej ni dolžno niti opredeljevati.
7Ob zakonito zavrženi tožbi je mogoče zaključiti le, da uveljavljano redno pravno sredstvo ne pogojuje drugačnega sklepa od izpodbijanega. Na podlagi 2. odst. 365. člena ZPP je potrebno pritožbo zavrniti in potrditi sklep sodišča prve stopnje.
1 Ur. l. RS, št. (13. 6. 1994) MP, št. 7-41 (RS 33/1994).
2 Ur. l. RS, št. 73/2007, 45/2008 in 10/2017).
3 Ur. l. RS, št. 2/2004 s spremembami.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 27. 11. 2023Nazaj na vrh ↑