UPRS Sklep I U 949/2022-8
ECLI:SI:UPRS:2022:I.U.949.2022.8Področje: brezplačna pravna pomoč, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
30-dnevni zakonski rok za vložitev tožbe v upravnem sporu se je iztekel v petek, 8. 7. 2022. Ker je tožnica tožbo vložila priporočeno po pošti 9. 7. 2022 je tožba vložena prepozno.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Z v uvodu navedenim sklepom je Okrožno sodišče v Ljubljani (v nadaljevanju tožena stranka) zavrglo tožničino prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči za pravno svetovanje in zastopanje pred sodiščem I. stopnje v pravdnem postopku Okrožnega sodišča v Ljubljani IV P 1685/2018, zaradi dodelitve mld. otroka, določitve preživnine in stikov ter zavrnilo prošnjo tožnice v delu, kjer je prosila za pravno svetovanje in zastopanje pred sodiščem II. stopnje v pravdnem postopku Okrožnega sodišča v Ljubljani IV P 1685/2018, ter kot oprostitve stroškov postopka.
2Tožnca je dne 9. 7. 2022 priporočeno po pošti vložila tožbo. Predlaga, da sodišče tožbi ugodi, izpodbijani sklep in odločbo odpravi ter samo odloči o zadevi oziroma podrejeno, da tožbi ugodi in zadevo vrne v ponovno obravnavo toženi stranki.
3Tožena stranka je sodišču predložila upravne spise zadeve, posebnega odgovora na tožbo pa ni podala.
4Tožba je prepozna.
5Rok za vložitev tožbe je določen v 28. členu Zakona o upravnem sporu (ZUS-1). Po določbi prvega odstavka 28. člena ZUS-1 je tako treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil postopek končan. Tožba se vloži pri pristojnem sodišču neposredno, pisno ali pa se mu pošlje po pošti; šteje se, da je bila tožba vložena pri sodišču tisti dan, ko je bila priporočeno oddana na pošto (prvi in drugi odstavek 29. člena ZUS-1). V skladu s 36. členom ZUS-1 mora sodišče po prejemu tožbe opraviti predhodni preizkus in tožbo s sklepom zavreči, če ugotovi obstoj katerega od razlogov iz 1. do 8. točke prvega odstavka tega člena. Med te razloge spada tudi, da je tožba vložena prepozno ali prezgodaj (2. točka prvega odstavka 36. člena ZUS-1). Pravočasnost tožbe je ena izmed procesnih predpostavk, na obstoj katere pazi sodišče po uradni dolžnosti ves čas postopka.
6Po prejemu upravnih spisov sodišče ugotavlja, da je tožba vložena prepozno. Iz podatkov na vročilnici, ki se nahaja v dokumentaciji upravnega spisa (katerega je sodišču posredovala tožena stranka), namreč izhaja, da sta bila sklep in odločbo Okrožnega sodišča v Ljubljani št. Bpp 493/2022 z dne 2. 6. 2022, tožnici preko pooblaščene odvetniške družbe vročena 8. 6. 2022. To pomeni, da se je 30-dnevni zakonski rok za vložitev tožbe v upravnem sporu iztekel v petek, 8. 7. 2022.
7Ker je tožnica tožbo vložila priporočeno po pošti 9. 7. 2022, kot izhaja iz poštnega žiga na pisemski ovojnici, v kateri je poslala tožbo, torej po izteku 30-dnevnega roka za vložitev tožbe, je tožba vložena prepozno.
8O navedeni ugotovitvi je sodišče v okviru materialnega procesnega vodstva pred izdajo tega sklepa s pozivom opr. št. I U 949/2022-7 z dne 19. 7. 2022, ki je bil tožnici po pooblaščeni odvetniški družbi vročen s fikcijo 4. 8. 2022, z navedenim dejstvom seznanilo tožnico in ji dalo možnost izjave oziroma da poda ustrezne navedbe in ponudi dokaze o tem, vendar tožnica v zvezi s tem v danem roku (in tudi ne do dneva izdaje tega sklepa) ni navedla oziroma izkazala ničesar drugega, saj na poziv ni odgovorila. Če je tožba vložena prepozno, pa jo mora sodišče po določbi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 s sklepom kot prepozno zavreči.
9Sodišče je odločilo po sodniku poročevalcu na podlagi petega odstavka 59. člena ZUS-1 v povezavi s 3. točko 46. člena ZUS-1 in tretjim odstavkom 36. člena ZUS-1.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 6. 3. 2023Nazaj na vrh ↑