UPRS Sklep II U 67/2021-10
ECLI:SI:UPRS:2021:II.U.67.2021.10Področje: inšpekcijsko nadzorstvo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Sodišče ugotavlja, da je bila tožba vložena po poteku roka trideset dni, ki je za vložitev tožbe določen v prvem odstavku 28. člena ZUS-1.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
II. Vsaka stranka trpi svoje stroške postopka.
Obrazložitev
1Tožnika s tožbo v upravnem sporu izpodbijata odločbo št. 0612-152/2020 z dne 9. 12. 2020, s katero jima je Medobčinski inšpektorat in redarstvo Občin Ljutomer, Radenci, Razkrižje in Veržej naložil, da morata v roku trideset dni od vročite odločbe na lastne stroške odpraviti nepravilnosti, nastale s postavitvijo nadstreška na objektu, ki stoji na zemljiščih s parc. št. 545 in 546/7, k.o. ...
2Zoper omenjeno odločbo sta tožnika vložila pritožbo, ki jo je županja Občine Ljutomer z odločbo št. 0612-152/2020-4201 z dne 25. 1. 2020 (pravilno: z dne 25. 1. 2021) kot neutemeljeno zavrnila.
3V upravnem sporu tožnika zoper odločitev vlagata tožbo, v kateri zahtevata tudi povračilo stroškov sodnega postopka.
4Tožba je bila poslana v odgovor toženki, ki v odgovoru sodišču predlaga, da tožbo kot neutemeljeno zavrne in tožnikoma naloži plačilo stroškov postopka.
5Tožba ni dopustna.
6Sodišče ugotavlja, da je bila tožba vložena po poteku roka trideset dni, ki je za vložitev tožbe določen v prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1). Po navedeni določbi je treba tožbo vložiti v tridesetih dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je postopek končan. Če sodišče ugotovi, da je bila tožba vložena prepozno, tožbo na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 s sklepom zavrže.
7V konkretnem primeru je bil postopek končan z odločitvijo o pritožbi, to je z odločbo županje Občine Ljutomer št. 0612-152/2020-4201 z dne 25. 1. 2020 (pravilno: z dne 25. 1. 2021), v pravnem pouku katere sta bila tožnika poučena, da je zoper odločitev mogoče v roku tridesetih dni sprožiti upravni spor.
8Rok za tožbo je tako pričel teči, ko je bila navedena odločba tožnikoma vročena po pooblaščenem odvetniku, to je dne 2. 2. 2021. Tridesetdnevni rok za vložitev tožbe se je tako iztekel v četrtek, dne 4. 3. 2021, tožba pa je bila pri sodišču vložena (priporočeno oddana na pošto) dne 15. 3. 2021. Ker je bila torej vložena po izteku roka iz 28. člena ZUS-1, je sodišče ni obravnavalo po vsebini, temveč jo je na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 kot prepozno zavrglo.
9Odločitev o stroških temelji na četrtem odstavku 25. člena ZUS-1, po katerem trpi vsaka stranka svoje stroške postopka, če sodišče tožbo zavrže.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 17. 5. 2022Nazaj na vrh ↑