VSL Sklep I Cpg 399/2021
ECLI:SI:VSLJ:2021:I.CPG.399.2021Področje: civilno procesno pravo, sodne takse
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Z Odredbo predsednika Vrhovnega sodišča o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije z dne 28. 1. 2021 so s 1. 2. 2021 ponovno začeli teči procesni roki (rok za plačilo takse je po stališču Vrhovnega sodišča procesni rok), katerih tek je bil zaradi omenjene Odredbe z dne 13. 11. 2020 začasno ustavljen. Navedeno pomeni, da se ukrepi iz Odredbe z dne 13. 11. 2020 na obdobje, ki je v tej odločbi obravnavano, ne nanašajo. Rok za plačilo sodne takse se je tako iztekel dne 18. 3. 2021, posledično je plačilo tožene stranke z dne 29. 3. 2021 prepozno.
Izrek
I. Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep potrdi.
II. Tožena stranka sama krije svoje stroške pritožbenega postopka.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom pritožbo tožene stranke z dne 2. 11. 2020 zoper sodbo III Pg 1742/2019 z dne 15. 9. 2020 štelo za umaknjeno.
2Zoper sklep se je iz vseh pritožbenih razlogov po prvem odstavku 338. člena v zvezi s 366. členom Zakona o pravdnem postopku (ZPP) pritožila tožena stranka in predlagala, da se izpodbijani sklep razveljavi ter se njena pritožba z dne 2. 11. 2020 vsebinsko obravnava.
3Tožeča stranka na pritožbo ni odgovorila.
4Pritožba ni utemeljena.
5Sodišče prve stopnje je pojasnilo, da je 19. 2. 2021 zavrglo predlog tožene stranke za oprostitev, odlog oziroma obročno plačilo sodne takse in toženo stranko opozorilo, da je dolžna sodno takso po plačilnem nalogu z dne 5. 11. 2020 plačati ter da začne rok za plačilo odmerjene takse in za ugovor zoper plačilni nalog teči naslednji dan po vročitvi sklepa z dne 19. 2. 2021. Sklep je bil pooblaščenki tožene stranke vročen 3. 3. 2021, kar pomeni, da je rok začel teči 4. 3. 2021 in se iztekel 18. 3. 2021. Tožena stranka je sodno takso plačala 29. 3. 2021.
6Glede ukrepov, povezanih s preprečevanjem širjenja okužb z virusom Covid-19, na katere se sklicuje tožena stranka, je Odredba predsednika Vrhovnega sodišča o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije z dne 13. 11. 2020, v skladu s katero procesni roki niso tekli, prenehala veljati 31. 1. 2021. Z Odredbo predsednika Vrhovnega sodišča o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije z dne 28. 1. 2021 so s 1. 2. 2021 ponovno začeli teči procesni roki (rok za plačilo takse je po stališču Vrhovnega sodišča procesni rok1), katerih tek je bil zaradi omenjene Odredbe z dne 13. 11. 2020 začasno ustavljen. Navedeno pomeni, da se ukrepi iz Odredbe z dne 13. 11. 2020 na obdobje, ki je v tej odločbi obravnavano, ne nanašajo. Rok za plačilo sodne takse se je tako iztekel dne 18. 3. 2021, posledično je plačilo tožene stranke z dne 29. 3. 2021 prepozno in je odločitev sodišča prve stopnje, da se šteje pritožba zaradi ne(pravočasnega) plačila sodne takse za umaknjeno, pravilna.
7Tožena stranka še očita, da sodišče prve stopnje ni preverilo, ali so bili pri toženi stranki ob plačilu sodne takse dne 29. 3. 2021 podani razlogi za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodne takse. Sodišče je s sklepom z dne 19. 2. 2021 zavrglo predlog tožene stranke za oprostitev, odlog oziroma obročno plačilo sodne takse, zoper katerega se tožena stranka, kot izhaja iz sodnega spisa, ni pritožila. Če so obstajale okoliščine, zaradi katerih tožena stranka ni bila dolžna pravočasno plačati sodne takse, bi jih morala navesti, pa jih ni.
8Ker torej niso podani pritožbeni razlogi, niti razlogi, na katere višje sodišče pazi po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP v zvezi s 366. členom ZPP), je višje sodišče pritožbo tožene stranke zavrnilo in izpodbijani sklep potrdilo (2. točka 365. člena ZPP).
9Tožena stranka s pritožbo ni uspela, zato krije sama svoje stroške pritožbenega postopka (prvi odstavek 154. člena v zvezi s prvim odstavkom 165. člena ZPP).
1 Prim. s sklepom III DoR 108/2014 z dne 17. 2. 2015.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 24. 11. 2021Nazaj na vrh ↑