VSL Sklep II Cp 1076/2021
ECLI:SI:VSLJ:2021:II.CP.1076.2021Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje zavrnilo predlog tožnice za podaljšanje roka za predložitev dokumentacije. Ugotovilo je, da predlog ni bil podan pravočasno.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje zavrnilo predlog tožeče stranke za podaljšanje roka za predložitev ključne dokumentacije iz nepravdnih spisov Okrajnega sodišča v Ljubljani.
2Zoper navedeno odločitev se pritožujeta tožnica in intervenientka iz vseh pritožbenih razlogov po prvem odstavku 338. člena Zakona o pravdnem postopku.1 Navajata, da se pooblaščenec tožnice s tožnico, zaradi njenih zdravstvenih težav ni mogel pogovoriti glede dodatnih listin ter vpogledati v spise, saj za to potrebuje novo pooblastilo. Prav tako je zaradi COVIDa-19 omejen vpogled v spise na nepravdnem oddelku Okrajnega sodišča v Ljubljani. Pooblaščenec ima tudi pisarno v Mariboru, kar vse so utemeljeni razlogi za ugoditev predlogu za podaljšanje roka.
3Pritožba ni utemeljena.
4Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje zavrnilo predlog tožnice za podaljšanje roka za predložitev dokumentacije. Ugotovilo je, da predlog ni bil podan pravočasno.
5Drugi in tretji odstavek 110. člena ZPP določata, da se lahko rok na predlog prizadete osebe podaljša, če so za to upravičeni razlogi, vendar pa mora stranka podaljšanje roka predlagati, preden se le-ta izteče.V konkretnem primeru ni prerekano, da se je postavljeni rok za predložitev dokumentacije iztekel 18. 2. 2021, tožnica pa je za njegovo podaljšanje zaprosila 25. 2. 2021, torej po njegovem izteku, kar je prepozno.
6Sodišče prve stopnje je zavrnilo predlog, namesto, da bi ga kot prepoznega zavrglo, vendar pa ta kršitev ni takšna, da bi terjala spremembo izpodbijanega sklepa in zavrženje tožničinega predloga.
7Pritožbeno sodišče se ni opredelilo do pritožbenih navedb, ki se nanašajo na vsebinsko obravnavo predloga, saj predlog ni bil pravočasen, zaradi česar te navedbe za presojo obravnavane zadeve niso bistvene.
8Glede na navedeno in ker pritožbeno sodišče tudi ni ugotovilo kršitev, na katere je dolžno paziti po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP v zvezi s 366. členom ZPP), je pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (353. člen ZPP).
1 V nadaljevanju ZPP.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 8. 10. 2021Nazaj na vrh ↑