VSL Sklep II Cpg 131/2021
ECLI:SI:VSLJ:2021:II.CPG.131.2021Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Glede na ugotovitev o vročitvi plačilnega naloga dne 30. 10. 2020, bi se petnajstdnevni rok iztekel v ponedeljek 16. 11. 2020. Na ta dan pa je že začela veljati Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije. Ta pa je v šestem odstavku 2. točke med drugim določala, da procesni roki v nenujnih zadevah in v zadevah, ki se v skladu s tretjim odstavkom te točke ne štejejo za nujne, v skladu s četrtim odstavkom 83. člena Zakona o sodiščih ne tečejo in da procesni roki v teh primerih začnejo teči prvi naslednji dan po javno objavljenem preklicu predsednika Vrhovnega sodišča, na kar sodišče opozori stranko na sodnem pisanju, ovojnici ali drugi listini, ki se priloži pisanju. Glede na ugotovitev o vročitvi plačilnega naloga dne 30. 10. 2020, bi se rok za plačilo sodne takse tako moral izteči šele 1. 2. 2021.
Izrek
Pritožbi tožene stranke se ugodi, izpodbijani sklep se razveljavi in se zadeva vrne sodišču prve stopnje v nadaljnji postopek.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom pritožbo toženke z dne 17. 7. 2020 zoper sodbo istega sodišča I Pg 90/2019-17 z dne 19. 6. 2020 štelo za umaknjeno.
2Zoper sklep je toženka vložila ugovor, ki ga je sodišče prve stopnje štelo za pritožbo.
3Pritožba je utemeljena.
4Pritožbeno sodišče je v okviru preizkusa po uradni dolžnosti ugotovilo, da je sodišče prve stopnje napačno uporabilo materialno pravo.
5Po določbi prvega odstavka 105.a člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) mora stranka ob vložitvi pritožbe plačati sodno takso, oz. mora biti po drugem odstavku 105.a člena ZPP ta plačana najkasneje v roku, ki ga določi sodišče v nalogu za plačilo sodne takse. Če v tem roku taksa za vlogo iz prvega odstavka tega člena ni plačana in niso podani pogoji za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodnih taks, se šteje, da je vloga umaknjena (tretji odstavek 105.a člena ZPP).
6Sodišče prve stopnje je ugotovilo, da je bila toženka s plačilnim nalogom za plačilo sodne takse z dne 13. 10. 2020 pozvana, da v roku 15 dni plača sodno takso za pritožbo, ki jo je vložila zoper sodbo z dne 19. 6. 2020. Nadalje je ugotovilo, da je bil ta plačilni nalog toženki vročen dne 30. 10. 2020 in da je bilo dne 18. 11. 2020 z vpogledom v podatke plačilnega prometa UJPnet ugotovljeno, da toženka sodne takse ni plačala. Drugih dejanskih ugotovitev, ki bi omogočale morebitne drugačne zaključke glede tega, izpodbijani sklep ne vsebuje. Ker na pravilnost ugotovitve dejanskega stanja pritožbeno sodišče ne pazi po uradni dolžnosti, to pa tudi ni bilo izpodbijano, pritožbeno sodišče nima podlage za drugačne dejanske zaključke.
7Iz takšnih dejanskih ugotovitev pa ne izhaja posledica, ki jo je ugotovilo sodišče prve stopnje. Glede na ugotovitev o vročitvi plačilnega naloga dne 30. 10. 2020, bi se petnajstdnevni rok iztekel v ponedeljek 16. 11. 2020. Na ta dan pa je že začela veljati Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije.1 Ta pa je v šestem odstavku 2. točke med drugim določala, da procesni roki v nenujnih zadevah in v zadevah, ki se v skladu s tretjim odstavkom te točke ne štejejo za nujne, v skladu s četrtim odstavkom 83. člena Zakona o sodiščih ne tečejo in da procesni roki v teh primerih začnejo teči prvi naslednji dan po javno objavljenem preklicu predsednika Vrhovnega sodišča, na kar sodišče opozori stranko na sodnem pisanju, ovojnici ali drugi listini, ki se priloži pisanju. Glede na ugotovitev o vročitvi plačilnega naloga dne 30. 10. 2020, bi se rok za plačilo sodne takse tako moral izteči šele 1. 2. 2021. Pritožbeno sodišče je zato na podlagi tretje alineje 365. člena ZPP izpodbijani sklep razveljavilo.
8V nadaljnjem postopku naj sodišče prve stopnje preveri datum vročitve plačilnega naloga za plačilo sodne takse z dne 13. 10. 2020 toženki in glede na to potek roka za plačilo sodne takse, nato pa naj nadalje postopa v odvisnosti od teh ugotovitev.
1 Objavljena v Uradnem listu RS št. 165/2020 z dne 13. 11. 2020.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 7. 6. 2021Nazaj na vrh ↑