VSC Sklep I Ip 317/2020
ECLI:SI:VSCE:2020:I.IP.317.2020Področje: izvršilno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Pritožbeno ni sporno, da je bil dolžniku sklep z dne 11. 6. 2020 vročen dne 30. 6. 2020. Pritožbeni rok se je glede na navedeno iztekel v sredo, dne 8. 7. 2020. Vsled navedenemu je kot pravilen potrditi zaključek sodišča prve stopnje, da je bila pritožba (glede na to, da je vložena priporočeno po pošti), vložena dne 10. 7. 2020, prepozna.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z v uvodu navedenim sklepom pritožbo dolžnika z dne 10. 7. 2020 zavrglo.
2Zoper navedeno odločitev sodišča prve stopnje se je dolžnik pravočasno pritožil brez izrecne navedbe pritožbenih razlogov po prvem odstavku 338. člena v zvezi s 366. členom Zakona o pravdnem postopku (ZPP), oboje v zvezi s 15. členom Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ). Zatrjuje, da je pravočasno poslal vlogo za pritožbo 8. 7. 2020, kar je razvidno iz priporočene pošte dolžnika oziroma potrdila o prejemu pošte. Prilaga poštno pismo. Predlaga ugoditev pritožbi, razveljavitev izpodbijanega sklepa ter vrnitev zadeve v predhodno stanje.
3Pritožba ni utemeljena.
4Skladno s tretjim odstavkom 9. člena ZIZ je potrebno pritožbo vložiti v osmih dneh od vročitve sklepa sodišča prve stopnje.
5Pritožbenim trditvam, da je dolžnik vložil pritožbo dne 8. 7. 2020, kar da je razvidno iz priporočene pošte dolžnika oziroma potrdila o prejemu pošte, ni mogoče slediti. Iz podatkov spisa (vpogled v kuverto poslane pritožbe na l. št. 36 ter dohodni zaznamek na l. št. 33) namreč izhaja, da je sodišče prve stopnje pravilno ugotovilo, da je dolžnik pritožbo zoper sklep VL 127777/2019 z dne 11. 6. 2020 poslal priporočeno po pošti dne 10. 7. 2020, sodišče pa je pošiljko prejelo 13. 7. 2020.
6Pritožbeno ni sporno, da je bil dolžniku sklep z dne 11. 6. 2020 vročen dne 30. 6. 2020. Pritožbeni rok se je glede na navedeno iztekel v sredo, dne 8. 7. 2020. Vsled navedenemu je kot pravilen potrditi zaključek sodišča prve stopnje, da je bila pritožba (glede na to, da je vložena priporočeno po pošti), vložena dne 10. 7. 2020, prepozna in jo je sodišče prve stopnje glede na določbo prvega odstavka 343. člena v zvezi z določbo drugega odstavka 343. člena ter 366. členom ZPP, vse v zvezi s 15. členom ZIZ, tudi pravilno zavrglo.
7Glede na vse navedeno in upoštevajoč, da v postopku na prvi stopnji ni prišlo do kršitev, na katere pritožbeno sodišče pazi po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP v zvezi s 366. členom ZPP, vse v zvezi s 15. členom ZIZ), je pritožbeno sodišče pritožbo zavrnilo kot neutemeljeno in potrdilo sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZIZ).
Vir: Višje sodišče v Celju · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 26. 2. 2021Nazaj na vrh ↑