VSL Sklep II Ip 1233/2020
ECLI:SI:VSLJ:2020:II.IP.1233.2020Področje: izvršilno pravo, civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Datum žiga tuje pošte na dan, ko je ta pisanje poslala nazaj, se lahko šteje kot datum vročitve, če stranka ob podpisu na mednarodni vročilnici ni navedla datuma prevzema.
Izrek
I. Pritožba se zavrže.
II. Upnik sam krije svoje stroške odgovora na pritožbo.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje sklenilo, da se ugovor dolžnika z dne 4. 6. 2020 zavrže.
2Zoper sklep se pritožuje dolžnik. Zaradi narave odločitve višje sodišče njegove pritožbe ne povzema.
3Upnik je na pritožbo odgovoril, ji nasprotoval in priglasil stroške odgovora na pritožbo.
4Pritožba je prepozna.
5Po določbi tretjega odstavka 9. člena Zakona o izvršbi in zavarovanju (v nadaljevanju ZIZ) je treba pritožbo vložiti v osmih dneh od vročitve sklepa sodišča prve stopnje. Če je vloga vezana na rok, se šteje, da je vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču, preden se rok izteče (prvi odstavek 112. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP) v zvezi s 15. členom ZIZ.
6Po vpogledu v spis višje sodišče ugotavlja, da je bil dolžniku izpodbijani sklep vročen dne 3. 5. 2019 (podpisana vročilnica pri izpodbijanem sklepu z žigom hrvaške pošte v K., ki je vrnila pošiljko tega dne, in izpis iz poštne knjige na elektronskem vpisniku izvršilnih zadev). Rok za pritožbo je tako potekel na ponedeljek dne 13. 5. 2019. Iz kopije ovojnice, v kateri je dolžnik pritožbo poslal na sodišče, pa izhaja, da je dolžnik pritožbo poslal priporočeno dne 15. 5. 2019, kar je prepozno.
7Višje sodišče je zato prepozno pritožbo dolžnika zavrglo (1. točka 365. člena ZPP v zvezi s 15. členom ZIZ), ker tega ni storilo že sodišče prve stopnje (343. člen ZPP v zvezi s 15. členom ZIZ).
8Upnik sam krije svoje stroške odgovora na pritožbo, saj ta ni pripomogel k odločitvi na drugi stopnji in ne gre za potrebne stroške.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 22. 12. 2020Nazaj na vrh ↑