UPRS Sklep I U 223/2017-10
ECLI:SI:UPRS:2019:I.U.223.2017.10Področje: inšpekcijsko nadzorstvo, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Vročevalec je v hišnem predalčniku pustil obvestilo z navedbo roka 15 dni, v katerem je bilo pisanje mogoče prevzeti. V tem roku pisanje ni bilo prevzeto, zato se vročitev šteje za opravljeno s potekom 15 dnevnega roka. Ta je v konkretnem primeru potekel 3. 1. 2017. Posledično se je rok 30 dni za tožbo iztekel 2. 2. 2017. Ker je bila tožba vložena 3. 2. 2017, je bila vložena prepozno.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
II. Vsaka stranka nosi svoje stroške postopka.
Obrazložitev
1Tožnik je zoper uvodoma navedeni sklep vložil tožbo dne 3. 2. 2017. V njej sodišču predlaga, da izpodbijani sklep odpravi in zahteva povrnitev stroškov upravnega spora.
2Tožena stranka je podala odgovor na tožbo, v katerem predlaga, naj se tožba zavrne.
3Sodišče je ugotovilo, da je tožbo potrebno zavreči kot prepozno.
4Po določbi prvega odstavka 28. člena Zakona o upravnem sporu (ZUS-1) je treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil končan postopek. Iz predloženih upravnih spisov je razvidno, da vročevalec odločbe Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano št. 0611-3386/2016/5-VN z dne 13. 12. 2016, s katero se je končal postopek in od katere vročitve teče 30 dnevni rok za vložitev tožbe, dne 19. 12. 2016 ni mogel vročiti. Zato je skladno s tretjim odstavkom 87. člena Zakona o splošnem upravnem postopku (ZUP) v hišnem predalčniku pustil obvestilo z navedbo roka 15 dni, v katerem je bilo pisanje mogoče prevzeti. V tem roku pisanje ni bilo prevzeto, zato se skladno s četrtim odstavkom 87. člena ZUP vročitev v takšnem primeru šteje za opravljeno s potekom 15 dnevnega roka (fikcija vročitve). Ta je v konkretnem primeru potekel 3. 1. 2017. Posledično se je rok 30 dni za tožbo iztekel 2. 2. 2017. Ker je bila tožba vložena 3. 2. 2017, je bila vložena prepozno.
5Če je tožba vložena prepozno, jo mora sodišče po določbi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 s sklepom zavreči. Upoštevaje navedeno in na podlagi tretjega odstavka 36. člena ZUS-1 v zvezi s petim odstavkom 59. člena ZUS-1, je sodišče odločilo, kot izhaja iz prve točke izreka tega sklepa.
6Na podlagi četrtega odstavka 25. člena ZUS-1, če sodišče tožbo zavrže, nosi vsaka stranka svoje stroške postopke, kakor je sodišče tudi odločilo v drugi točki izreka.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 21. 1. 2021Nazaj na vrh ↑