VSL Sklep I Cp 169/2019
ECLI:SI:VSLJ:2019:I.CP.169.2019Področje: civilno procesno pravo, dedno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–5▾
Jedro povzetek sodišča
Rok za pritožbo v zapuščinskem postopku znaša 15 dni.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje zapuščinski postopek prekinilo; zakonitega dediča S. J. napotilo na pravdo, v kateri mora tožiti sodediče, da v zapuščino po pokojnem spadajo tudi: dve glavi živine, dva cirkularja in osebni avtomobil znamke Audi; odločilo, da mora tožbo vložiti v roku 30 dni po pravnomočnosti sklepa, sicer bo sodišče zapuščinski postopek nadaljevalo in zaključilo na podlagi podatkov s katerimi razpolaga.
2Zoper sklep je S. J. vložil pritožbo. Navaja, da naj sodišče zapustnikov zapis z dne 9. 7. 2012 šteje kot oporoko, njega in ženo pa kot oporočna dediča. Z zadostno stopnjo verjetnosti je izkazal, da sporne premičnine sodijo v zapuščino in so tako tudi predmet oporočnega dedovanja.
3Pritožba je prepozna.
4Kot je razvidno iz vročilnice pri list. št. 90b spisa, je bil izpodbijani sklep pritožniku (s fikcijo) vročen dne 24. 10. 2018. Petnajstdnevni pritožbeni rok se je tako iztekel z dnem 8. 11. 20181, pritožnik pa je pritožbo priporočeno vložil dne 10. 11. 2018.
5Pritožba je po povedanem prepozna, zato jo je pritožbeno sodišče zavrglo (1. točka 365. člena ZPP v zvezi 163. členom ZD).
1 111. člen Zakona o pravdnem postopku (ZPP) v zvezi s 163. členom Zakona o dedovanju (ZD).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 15. 4. 2019Nazaj na vrh ↑