VSK Sklep CDn 3/2017
ECLI:SI:VSKP:2017:CDN.3.2017Področje: civilno procesno pravo, zemljiška knjiga, sodne takse
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev▾
Jedro povzetek sodišča
V primeru vročitve s fikcijo, ko je zadnji pritožbeni dan nedelja, se pritožbeni rok izteče s ponedeljkom.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje štelo ugovor nasprotnega udeleženca S. S. za umaknjen, ker zanj ni plačal terjane sodne takse.
Zoper navedeni sklep se pritožuje nasprotni udeleženec S. S.. Navaja, da je sodno takso plačal in prilaga potrdilo o njenem plačilu ter dopis upnika, da je dolg poplačan in .predlog za umik izvršbe.
Pritožba ni utemeljena.
Sodišče prve stopnje je v izpodbijanem sklepu ugotovilo, da je pritožnik taksni nalog za plačilo sodne takse za ugovor na podlagi fikcije prejel dne 1.10.2016. Te ugotovitve pritožnik ne prereka. Upoštevaje navedeno je 8 dnevni rok za plačilo terjane takse iztekel dne 9.10.2016, ker pa je bila ta dan nedelja, je rok iztekel z dnem 10.10.2016. Iz pritožbi priloženega potrdila pa izhaja, da je bila taksa plačana 11.10.2016. Torej prepozno, kar pomeni, da je izpodbijana odločitev pravilna.
Zato je bilo treba neutemeljeno pritožbo zavrniti in potrditi izpodbijani sklep sodišča prve stopnje (2. točka 365. člena Zakona o pravdnem postopku v zvezi s 37. členom Zakona o nepravdnem postopku v zvezi s 120. členom Zakona o zemljiški knjigi). Pri tem pritožbeno sodišče pritožniku pojasnjuje,da bo zemljiškoknjižno sodišče, ko bo prejelo obvestilo in sklep izvršilnega sodišča, izbrisalo zaznambo izvršbe in vknjižbo hipoteke (90. člen Zakona o zemljiški knjigi).
Vir: Višje sodišče v Kopru · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 20. 2. 2018Nazaj na vrh ↑