VSL sklep I Cp 2450/2015
ECLI:SI:VSLJ:2015:I.CP.2450.2015Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Ker tožnik ob vložitvi revizije ni izkazal, da ima opravljen pravniški državni izpit, je odločitev o zavrženju revizije kot nedovoljene pravilna.
Izrek
Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep potrdi.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo revizijo z dne 10. 6. 2015 kot nedovoljeno.
2Tožnik je v pritožbi zoper navedeni sklep navedel, da kot pravni laik ni bil seznanjen s 86. členom Zakona o pravdnem postopku, niti na to ni bil opozorjen ob prejemu sodbe višjega sodišča. Glede na to bi moral biti pozvan k dopolnitvi revizije, česar sodišče ni storilo.
Hkrati s pritožbo je vložil predlog za vrnitev v prejšnje stanje, v zvezi s katerim je navedel, da je vložil prošnjo za dodelitev brezplačne pravne pomoči, o kateri ni bilo odločeno v roku za vložitev revizije. Zaradi varovanja roka jo je vložil sam. Ker je bila prošnja kasneje zavrnjena, je šele po prejemu sklepa o zavrženju revizije uspel dobiti pooblaščenca. Predlaga vrnitev v prejšnje, in sicer tako, da se že vložena revizija šteje kot vložena po pooblaščencu.
3Pritožba ni utemeljena.
4Kot je navedeno že v izpodbijanem sklepu, lahko v skladu z določbami ZPP stranka v postopku z izrednimi pravnimi sredstvi opravlja pravdna dejanja samo po pooblaščencu, ki je odvetnik, razen če ima stranka opravljen pravniški državni izpit (tretji in četrti odstavek 86. člena ZPP). Ker tožnik ob vložitvi revizije ni izkazal, da ima opravljen pravniški državni izpit, je odločitev o zavrženju revizije kot nedovoljene pravilna.
5Po utrjenem stališču sodne prakse pošiljanje revizije v popravo v takem primeru ni potrebno, ker gre za neodpravljivo pomanjkljivost. Revizije, ki jo je vložila stranka, ki nima postulacijske sposobnosti, ob morebitni naknadni "odobritvi" s strani odvetnika ni mogoče šteti za dovoljeno.(1)
6Odločitev o zavrženju revizije je pravilna tudi iz razloga, ker je bila vložena prepozno. Revizijo je v skladu s prvim odstavkom 367. člena ZPP treba vložiti v tridesetih dneh od vročitve prepisa sodbe. Sodba sodišča druge stopnje je bila pritožnikovemu tedanjemu pooblaščencu vročena 6. 5. 2015. Tridesetdnevni rok se je tako iztekel 5. 6. 2015, revizija pa je bila pri Vrhovnem sodišču vložena 10. 6. 2015, na Okrožno sodišče v Ljubljani, pri katerem je bilo treba vložiti revizijo, pa je prispela 12. 6. 2015.
7Za odločitev o predlogu za vrnitev v prejšnje stanje je pristojno sodišče prve stopnje (prvi odstavek 117. člena ZPP).
8Ker niso podani niti uveljavljeni, niti po uradni dolžnosti preizkušeni razlogi, je pritožbeno sodišče pritožbo zavrnilo in izpodbijani sklep potrdilo (2. točka 365. člena ZPP).
------------
Op. št. (1): Prim. sklepe VS RS II Ips 3/2007 z dne 7. 6. 2007, II Ips 576/2007 z dne 4. 10. 2007 in II Ips 325/2014 z dne 23. 4. 2015.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 27. 11. 2015Nazaj na vrh ↑