VSL Sklep II Cp 2407/2017
ECLI:SI:VSLJ:2018:II.CP.2407.2017Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Petnajstdnevni rok za dopolnitev tožbe se je iztekel med sodnimi počitnicami, in to na soboto 15. 7. 2017 oziroma bi se zaradi določbe četrtega odstavka 111. člena ZPP iztekel 17. 7. 2017, kar je tudi med sodnimi počitnicami. Dopolnitev tožbe, vložena 16. 8. 2017, je po povedanem pravočasna.
Izrek
I. Pritožbi se ugodi, izpodbijani sklep se razveljavi in zadeva vrne sodišču prve stopnje v nov postopek.
II. Stroški pritožbe so nadaljnji stroški postopka.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo tožbo in sklep o izvršbi Okrajnega sodišča v Ljubljani VL 29322/2017 z dne 5. 4. 2017 razveljavilo tudi v I. in III. odstavku izreka. Tožniku je naložilo povrnitev stroškov postopka.
2Proti navedenemu sklepu se je pravočasno pritožil tožnik, ki navaja, da je sklep, s katerim ga je sodišče pozvalo na dopolnitev tožbe, prejel 12. 6. 2017. Rok za dopolnitev tožbe se je iztekel med sodnimi počitnicami in sicer na soboto, 15. 7. 2017, tako da je dopolnitev, vložena dne 16. 8. 2017, pravočasna.
3Pritožba je utemeljena.
4Iz podatkov v spisu izhaja, da je bil sklep z dne 12. 6. 2017, s katerim je sodišče tožnika pozvalo, da mora v roku 15 dni dopolniti tožbo tako, da navede dejstva, na katera opira zahtevek, in ponudi dokaze, s katerimi se ta dejstva ugotavljajo, tožniku vročen 30. 6. 2017 (vročilnica pri list. št. 24).
5Pritožba utemeljeno opozarja, da se je 15 dnevni rok za dopolnitev tožbe iztekel med sodnimi počitnicami in to na soboto 15. 7. 2017 oziroma bi se zaradi določbe 4. odstavka 111. člena ZPP iztekel 17. 7. 2017, kar je tudi med sodnimi počitnicami. Procesni roki pa med sodnimi počitnicami ne tečejo, če ne gre za nujne zadeve (83. člen Zakona o sodiščih - ZS), zato se je v obravnavanem primeru rok iztekel 16. 8. 2017, ko roki po izteku sodnih počitnicah znova začnejo teči (tretji odstavek 83. člena ZS). Dopolnitev tožbe, vložena 16. 8. 2017, je po povedanem pravočasna.
6Zaradi navedenih razlogov je višje sodišče pritožbi ugodilo, izpodbijani sklep razveljavilo in zadevo vrnilo sodišču prve stopnje v nov postopek (3. točka 365. člena ZPP).
7Izrek o stroških temelji na tretjem odstavku 165. člena ZPP.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 3. 2. 2021Nazaj na vrh ↑