UPRS sklep IV U 199/2013
ECLI:SI:UPRS:2013:IV.U.199.2013Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Iz podatkov predloženega upravnega spisa je razvidno, da je bila izpodbijana odločba tožnici vročena 30. 4. 2013, torej je zakonski rok za vložitev tožbe zoper to odločbo iztekel 30. 5. 2013. Predmetna tožba pa je bila sodišču poslana 27. 8. 2013, torej že po izteku zakonskega roka, zato jo je sodišče moralo zavreči kot prepozno.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Tožnica je 27. 8. 2013 pri Upravnem sodišču Republike Slovenije, oddelek v Celju, vložila tožbo, v kateri pojasnjuje okoliščine zaradi katerih vlaga tožbo. Moti jo sosedov prizidek, ker je zgrajen preblizu predhišja njihove stanovanjske hiše in navaja, da se zadeva vleče že desetletje. Ker ne pozna določb Zakona o splošnem upravnem postopku, želi pomoč odvetnika. V dopolnitvi tožbe je pojasnila, da vlaga tožbo zoper odločbo Republiko Slovenijo, Okrožno sodišče, Organa za brezplačno pravno pomoč, št. Bpp 699/2013 z dne 25. 4. 2013 in odločbo istega organa, Bpp 1318/2013 z dne 5. 7. 2013. Iz tožbe smiselno izhaja predlog za odpravo navedenih odločb.
2Sodišče v zadevi IV U 199/2013 obravnava tožničino tožbo zoper odločbo Republike Slovenije, Okrožno sodišče, Organ za brezplačno pravno pomoč, št. Bpp 699/2013 z dne 25. 4. 2013.
3Sodišče je tožbo zavrglo iz naslednjih razlogov:
4Sodišče uvodoma pojasnjuje, da iz navedb tožnice smiselno izhaja zahteva za odpravo odločbe Bpp 699/2013 z dne 25. 4. 2013, ki je bila tožnici, kot izhaja iz priloženih podatkov spisa Bpp 699/2013, ki ga je sodišču poslala tožena stranka, vročena 30. 4. 2013.
5V skladu z 28. členom Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1), se vloži tožba v 30. dneh po tem, ko je bil upravni akt, s katerim je bil končan postopek, vročen stranki. Rok za vložitev tožbe prične teči z vročitvijo upravnega akta. Tožba se vloži pri sodišču, ki je pristojno za odločanje, ali pa se mu pošlje po pošti. V skladu z drugim odstavkom 29. člena ZUS-1 se šteje, da je bila tožba vložena pri sodišču tisti dan, ko je bila priporočeno oddana na pošto.
6Iz podatkov predloženega upravnega spisa je razvidno, da je bila odločba Bpp 699/2013 z dne 25. 4. 2013 tožnici vročena 30. 4. 2013, torej je zakonski rok za vložitev tožbe zoper to odločbo organa za brezplačno pravno pomoč iztekel 30. 5. 2013. Ker se šteje, da je vloga vložena pravočasno, če je izročena sodišču preden se rok izteče, tožba pa je bila sodišču poslana 27. 8. 2013, torej že po izteku zakonskega roka, jo je sodišče moralo, na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1, zavreči kot prepozno.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 30. 4. 2014Nazaj na vrh ↑