VSRS Sklep VIII Ips 17/2009
ECLI:SI:VSRS:2010:VIII.IPS.17.2009Področje: civilno procesno pravo, delovno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
Tožnik je vložil revizijo po odvetniku na Višje delovno in socialno sodišče zadnji dan roka, sodišče prve stopnje pa jo je prejelo 26. 11. 2008. Ker revizija ni bila v roku vložena na pristojnem sodišču, jo je revizijsko sodišče kot prepozno zavrglo.
Izrek
Revizija se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je zavrnilo tožbeni zahtevek, da je tožena stranka dolžna plačati odpravnino v višini 6.245,05 EUR z zakonskimi zamudnimi obrestmi od 5. 1. 2007, in odločilo, da mora tožnik toženi stranki povrniti stroške postopka.
2Sodišče druge stopnje je tožnikovo pritožbo zavrnilo in potrdilo izpodbijano sodbo sodišča prve stopnje.
3Zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje je tožnik vložil revizijo, ki jo je zadnji dan roka 19. 11. 2008 poslal na Višje delovno in socialno sodišče, in sicer naslovljeno kot predlog za dopustitev revizije. To je tožnikovo vlogo odstopilo sodišču prve stopnje, ki jo je prejelo 26. 11. 2008 in jo je preko Višjega delovnega in socialnega sodišča predložilo Vrhovnemu sodišču kot revizijo.
4Tožnik v reviziji navaja, da je sodišče zmotno tolmačilo določbe enajstega odstavka 92. člena Zakona o obrambi – ZObr (Ur. l. RS, št. 26/99 in naslednji), saj bi morala tožniku pripadati odpravnina tako zaradi prenehanja delovnega razmerja kot tudi zaradi upokojitve.
5Revizija je bila v skladu s 375. členom Zakona o pravdnem postopku (ZPP, Ur. l. RS, št. 26/99 in naslednji) vročena nasprotni stranki, ki na revizijo ni odgovorila.
6Revizija je vložena prepozno.
7Vrhovno sodišče je tožnikovo vlogo obravnavalo kot revizijo, kot mu je bila predložena. V primeru, da bi se tožnikova vloga obravnavala kot predlog za dopustitev revizije, kot jo je naslovil tožnik, pa bi Vrhovno sodišče moralo predlog za dopustitev revizije zavreči kot nedovoljen, ker je v obravnavani zadevi revizija glede na vrednost spora dovoljena po samem zakonu (drugi odstavek 130. člena ZPP-D v povezavi z drugim odstavkom 367. členom ZPP-UPB3).
8Po določbi 19. člena Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (ZDSS-1, Ur. l. RS, št. 2/2004) se v postopku v delovnih in socialnih sporih uporabljajo določbe, ki urejajo pravdni postopek, če ni s tem zakonom določeno drugače. 373. člen ZPP določa, da je treba revizijo vložiti pri sodišču, ki je izreklo sodbo prve stopnje in to, kot to določa 367. člen ZPP, v tridesetih dneh od vročitve prepisa pravnomočne sodbe izdane na drugi stopnji. Po prvem odstavku 112. člena ZPP se šteje, da je vloga vezana na rok, vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču, preden se izteče rok.
9Tožnik je pravnomočno sodbo prejel 20. 10. 2008. Tožnik je po odvetniku revizijo vložil na Višje delovno in socialno sodišče zadnji dan roka, sodišče prve stopnje pa jo je prejelo 26. 11. 2008. Ker revizija ni bila v roku vložena na pristojnem sodišču, jo je revizijsko sodišče kot prepozno zavrglo (377. člen v zvezi s 374. členom ZPP).
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 5. 1. 2011Nazaj na vrh ↑