VSRS Sklep X Ips 460/2009
ECLI:SI:VSRS:2010:X.IPS.460.2009Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–4▾
Jedro povzetek sodišča
Revizija vložena po izteku tridesetdnevnega roka od vročitve sodbe sodišča prve stopnje, je prepozna. Tako revizijo zavrže s sklepom sodnik poročevalec Vrhovnega sodišča.
Izrek
Revizija se zavrže.
Obrazložitev
1Zoper pravnomočno sodbo sta prva tožnica in drugi tožnik po odvetniku dne 9. 10. 2009 vložila revizijo.
2Revizija je prepozna.
3Po določbi prvega odstavka 83. člena Zakona o upravnem sporu – ZUS-1 lahko stranke vložijo revizijo zoper pravnomočno sodbo, izdano na prvi stopnji, v tridesetih dneh od vročitve prepisa sodbe. Tožnikoma je bila sodba sodišča prve stopnje vročena dne 8. 9. 2009, kot je to razvidno iz podpisanih povratnic v sodnem spisu. Po določbi drugega odstavka 111. člena Zakona o pravdnem postopku – ZPP se v primerih, ko je rok določen po dnevih, vanj ne všteje dan vročitve ali sporočitve, temveč se vzame za začetek roka prvi naslednji dan. Po določbi prvega odstavka 112. člena ZPP pa se šteje, da je vloga, ki je vezana na rok, vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču preden se rok izteče. Glede na navedene določbe, ki jih je v obravnavanem primeru treba uporabiti glede na določbo prvega odstavka 22. člena ZUS-1, se je rok za vložitev revizije iztekel v četrtek 8. 10. 2009, prva tožnica in drugi tožnik pa sta po odvetniku revizijo vložila dne 9. 10. 2009. Vrhovno sodišče je zato v obravnavanem primeru revizijo zavrglo kot prepozno na podlagi 89. člena ZUS-1.
4O zadevi je odločal sodnik poročevalec na podlagi 89. člena ZUS-1, ki določa, da prepozno revizijo zavrže s sklepom sodnik poročevalec Vrhovnega sodišča.
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 17. 3. 2010Nazaj na vrh ↑