VSL sklep III Cp 740/2005
ECLI:SI:VSLJ:2005:III.CP.740.2005Področje: obligacijsko pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–1▾
Jedro povzetek sodišča
Zakon o obligacijskih razmerjih (ZOR) za vse terjatve, ki so bile
ugotovljene s pravnomočno sodno odločbo ali z odločbo drugega
pristojnega organa ali s poravnavo pred sodiščem ali drugim
pristojnim organom, določa, da zastarajo v desetih letih, tudi tiste,
za katere zakon sicer določa krajši zastaralni rok (1. odst. 379. čl.
ZOR). V 379. čl. ZOR ni jasno določeno, od kdaj teče zastaralni rok
pri judikatni terjatvi. Pritožbeno sodišče se strinja z načelnim
materialnopravnim izhodiščem sodišča prve stopnje, da če sta se
stranki v poravnavi dogovorili za kasnejši rok zapadlosti od dneva,
ko je bila sklenjena sodna poravnava, zastaralni rok začne teči prvi
dan po dnevu, ko je imel upnik pogoje za tožbo (torej od dospelosti
terjatve, primerjaj s 1. odst. 361. čl. ZOR). Napačno pa je stališče
sodišča prve stopnje, da je upnikova terjatev v celoti zapadla
29.5.1995. Spregledalo je namreč, da sta se stranki dogovorili za
vračilo posojila v 36 mesečnih obrokih z zapadlostjo vsakega obroka
15. dan v mesecu.
Izrek
Pritožbi se ugodi, izpodbijani sklep se razveljavi in zadeva vrne
sodišču prve stopnje v nov postopek.
Obrazložitev
Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrnilo dolžnikov
ugovor in odločilo, da ostane sklep o izvršbi In 2003/00114 v
veljavi.
Proti sklepu se je zaradi zmotne uporabe materialnega prava pritožil
dolžnik, ki predlaga, naj pritožbeno sodišče pritožbi ugodi in
izpodbijani sklep spremeni tako, da ugovoru ugodi, sklep o izvršbi
razveljavi in izvršbo ustavi, podrejeno pa, da izpodbijani sklep
razveljavi in zadevo vrne sodišču prve stopnje v nov postopek.
Navaja, da zastaralni rok za zastaranje dolžnikove obveznosti ni
pričel teči 29.5.1995, ampak 11.6.1992, ko sta stranki sklenili
poravnavo. Ob pravilni uporabi materialnega prava se tako izkaže, da
je zastaralni rok potekel 16.7.2002, upnik pa je predlog za izvršbo
vložil 24.11.2003, to je po preteku zastaralnega roka.
Pritožba je utemeljena.
Stranki tega izvršilnega postopka sta 11.6.1992 sklenili tako
imenovano preventivno poravnavo po tedanjem 324. čl. Zakona o
pravdnem postopku (Uradni list SFRJ, št. 4/77 - 20/90), ki vsebuje
izvršilni naslov, v katerem je ugotovljena obveznost dolžnika, da
upniku v 36 mesečnih obrokih po 13.390,00 ATS z zapadlostjo vsakega
15dne v mesecu plača 400.000,00 ATS. Zakon o obligacijskih
razmerjih (ZOR) za vse terjatve, ki so bile ugotovljene s pravnomočno
sodno odločbo ali z odločbo drugega pristojnega organa ali s
poravnavo pred sodiščem ali drugim pristojnim organom, določa, da
zastarajo v desetih letih, tudi tiste, za katere zakon sicer določa
krajši zastaralni rok (1. odst. 379. čl. ZOR). V 379. čl. ZOR ni
jasno določeno, od kdaj teče zastaralni rok pri judikatni terjatvi.
Pritožbeno sodišče se strinja z načelnim materialnopravnim izhodiščem
sodišča prve stopnje, da če sta se stranki v poravnavi dogovorili za
kasnejši rok zapadlosti od dneva, ko je bila sklenjena sodna
poravnava, zastaralni rok začne teči prvi dan po dnevu, ko je imel
upnik pogoje za tožbo (torej od dospelosti terjatve, primerjaj s 1.
odst. 361. čl. ZOR). Napačno pa je stališče sodišča prve stopnje, da
je upnikova terjatev v celoti zapadla 29.5.1995. Spregledalo je
namreč, da sta se stranki dogovorili za vračilo posojila v 36
mesečnih obrokih z zapadlostjo vsakega obroka 15. dan v mesecu.
Ker sodišče prve stopnje zaradi zmotne uporabe materialnega prava ni
razčistilo, kdaj so posamezni obroki zapadli v plačilo in kateri del
terjatve je v posledici zastaral, je pritožbeno sodišče pritožbi
ugodilo, izpodbijani sklep razveljavilo in zadevo vrnilo sodišču prve
stopnje v nadaljnji postopek (3. točka 365. čl. Zakona o pravdnem
postopku v zvezi s 15. čl. Zakona o izvršbi in zavarovanju).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 8. 2009Nazaj na vrh ↑