UPRS Sklep I U 1854/2025-5
ECLI:SI:UPRS:2025:I.U.1854.2025.5Področje: pravo vizumov, azila in priseljevanja, upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Tožba vložena po poteku zakonsko določenega roka (prekluzivnega) je prepozna in narekuje zavrženje tožbe.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Tožnik je 3. 11. 2025 vložil tožbo zoper sklep tožene stranke, s katerim je tožena stranka zavrgla njegov zahtevek za uvedbo ponovnega postopka za priznanje mednarodne zaščite.
2Sodišče je tožbo poslalo v odgovor toženi stranki, ki je podala odgovor na tožbo ter hkrati posredovala upravni spis.
3Tožba je prepozna.
4V skladu z drugim odstavkom 70. člena Zakona o mednarodni zaščiti (v nadaljevanju ZMZ-1) se zoper vse sklepe, izdane na podlagi tega zakona, lahko vloži tožba na upravno sodišče v treh dneh od vročitve (drugi odstavek 70. člena ZMZ-1). Na podlagi petega odstavka 71. člena ZMZ-1 se v postopku sodnega varstva po tem zakonu uporablja zakon, ki ureja upravni spor, če s tem zakonom ni določeno drugače. ZMZ-1 posebnih določb v zvezi s tekom rokov ne vsebuje, Zakon o upravnem sporu (ZUS-1) pa roke ureja v 23. členu. Prvi odstavek 23. člena ZUS-1 med drugim določa, da rok za tožbo prične teči z vročitvijo upravnega akta stranki. Skladno z 2. točko prvega odstavka 36. člena ZUS-1 sodišče tožbo zavrže, če je ta vložena prepozno ali prezgodaj.
5Sodišče je opravilo predhodni preizkus tožbe in s tem tudi preizkus njene pravočasnosti. Na podlagi vročilnice1 v upravnem spisu je ugotovilo, da je bil izpodbijani sklep, s katerim je bil postopek končan, tožniku vročen s fikcijo vročitve dne 17. 10. 2025. Rok za vložitev tožbe se je tožniku iztekel v ponedeljek, 20. 10. 2019, tožnik pa je tožbo vložil 3. 11. 2025.
6Iz navedenega izhaja, da je bila tožba vložena po poteku zakonsko določenega (prekluzivnega) roka in je torej prepozna. Sodišče jo je zato na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 zavrglo.
1 Iz vročilnice k izpodbijanem sklepu izhaja, da je bil tožnik o prispelem pismu obveščen 2. 10. 2025. Ker sodnega pisma v danem 15 dnevnem roku ni prevzel, mu je bilo 17. 10. 2025 sodno pisanje vročeno na podlagi fikcije vročitve.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 7. 4. 2026Nazaj na vrh ↑