VSRS Sklep II DoR 529/2021
ECLI:SI:VSRS:2022:II.DOR.529.2021Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
ZPP v 142. členu ne zahteva osebnega vročanja sodbe sodišča druge stopnje.
Pooblaščenki tožeče stranke je bila sodba sodišča druge stopnje z navadno vročitvijo vročena 30. 9. 2021 v poštni predal (139.b člen ZPP). Pri vročanju v poštni predal velja, da se neosebno vročena pisanja štejejo za vročena takoj (četrti odstavek 139.b člena ZPP).
Predlog, ki ga je pooblaščenka tožeče stranke na Vrhovno sodišče vložila s priporočeno pošiljko v sredo, 3. 11. 2021, je vložen po poteku roka iz prvega odstavka 367.b člena ZPP, zato ga je Vrhovno sodišče kot prepoznega zavrglo.
Izrek
Predlog za dopustitev revizije se zavrže.
Obrazložitev
1Tožeča stranka zahteva plačilo odškodnine za nepremoženjsko in premoženjsko škodo po Zakonu o povračilu škode osebam, ki so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva (v nadaljevanju ZPŠOIRSP).
2Sodišče prve stopnje je razsodilo, da se zavrne primarni tožbeni zahtevek tožeče stranke, da ji je tožena stranka dolžna plačati odškodnino 36.938,39 EUR, povečano za zamudne obresti v skladu z 12. členom ZPŠOIRSP v petih enakih obrokih z zakonskimi zamudnimi obrestmi od vložitve tožbe (I. točka izreka). Zavrnilo je tudi podredni tožbeni zahtevek za plačilo odškodnine v enaki višini, vendar z drugačnim tekom zamudnih obresti (II. točka izreka). Odločilo je o stroških postopka.
3Sodišče druge stopnje je pritožbo tožeče stranke zavrnilo in odločilo o pritožbenih stroških.
4Zoper sodbo sodišča druge stopnje je tožeča stranka vložila predlog za dopustitev revizije glede sedmih pravnih vprašanj. Na pooblastilu za vložitev predloga za dopustitev revizije je zapisala, da ji je bila sodba sodišča druge stopnje vročena 4. 10. 2021.
5Predlog je prepozen.
6Predlog za dopustitev revizije mora stranka podati v 30 dneh po vročitvi pravnomočne sodbe sodišča druge stopnje (prvi odstavek 367.b člena Zakona o pravdnem postopku - v nadaljevanju ZPP). Pooblaščenki tožeče stranke je bila sodba sodišča druge stopnje (glede na dogovor pooblaščenke s pošto) z navadno vročitvijo vročena 30. 9. 2021 v poštni predal (139.b člen ZPP).1 Pri vročanju v poštni predal velja, da se neosebno vročena pisanja štejejo za vročena takoj (četrti odstavek 139.b člena ZPP). Zadnji dan tridesetdnevnega roka je bil tako v torek, 2. 11. 2021.
7Predlog, ki ga je pooblaščenka tožeče stranke na Vrhovno sodišče vložila s priporočeno pošiljko v sredo, 3. 11. 2021,2 je vložen po poteku roka iz prvega odstavka 367.b člena ZPP, zato ga je Vrhovno sodišče kot prepoznega zavrglo.
8Vrhovno sodišče je odločalo v senatu, navedenem v uvodu sklepa. Odločitev je sprejelo soglasno.
1 ZPP v 142. členu ne zahteva osebnega vročanja sodbe sodišča druge stopnje. Določa namreč, da se osebno vročajo le tožba, sodna odločba, zoper katero je dovoljena posebna pritožba, izredno pravno sredstvo, nalog za plačilo sodne takse za vlogo iz prvega odstavka 105.a člena tega zakona in vabilo stranki na poravnalni narok ali prvi narok za glavno obravnavo, če poravnalni narok ni bil razpisan.
2 Glej potrdilo o oddaji priporočene pošiljke na pošto, pripeto k red. št. 1.
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 30. 3. 2022Nazaj na vrh ↑