UPRS Sklep II U 190/2021-9
ECLI:SI:UPRS:2021:II.U.190.2021.9Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Na podlagi 29. člena ZPP, ki se v skladu s prvim odstavkom 22. členom ZUS-1 uporablja tudi v upravnem sporu, se šteje, da je bila tožba vložena pri sodišču tisti dan, ko je bila priporočeno oddana na pošto.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče je dne 12. 7. 2021 prejelo tožbo tožeče stranke zoper sklep Agencije Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja št. 33021-197/2020/6 z dne 21. 1. 2021 v zvezi z odločbo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano št. 33021-1/2021/2 z dne 19. 5. 2021, s katero je organ druge stopnje pritožbo zavrnil.
2Organ druge stopnje je v pravnem pouku odločbe navedel, da je zoper odločbo prve stopnje možno vložiti tožbo v upravnem sporu, v roku 30 dni od vročitve odločbe druge stopnje.
3Tožba je prepozna.
4Po prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba tožbo v upravnem sporu vložiti v 30. dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil postopek končan. Sodišče mora ob predhodnem preizkusu tožbe preizkusiti, ali ni podan kateri od razlogov iz 1. do 8. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1; na te razloge mora, kot določa drugi odstavek 36. člena ZUS-1, paziti po uradni dolžnosti ves čas trajanja postopka. V 2. točki prvega odstavka 36. člena ZUS-1 pa je določeno, da sodišče tožbo s sklepom zavrže, če ugotovi, da je bila vložena prepozno ali prezgodaj.
5Sodišče ugotavlja, da iz podatkov na vročilnici, ki se nahaja v dokumentaciji upravnega spisa (katerega je sodišču posredovala toženka) izhaja, da je bila (drugostopenjska odločba) Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano št. 33021-1/2021/2 z dne 19. 5. 2021 tožeči stranki vročena z nadomestno vročitvijo v ponedeljek dne 7. 6. 2021. To pomeni, da je 30-dnevni rok za vložitev tožbe v upravnem sporu začel teči naslednji dan 8. 7. 2021 in se je iztekel v sredo dne 7. 7. 2021.
6Kot izhaja iz poštnega žiga na pisemski ovojnici, v kateri je bila tožba poslana, je tožeča stranka tožbo vložila v četrtek dne 8. 7. 2021 priporočeno po pošti. Na podlagi 29. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju ZPP), ki se v skladu s prvim odstavkom 22. členom ZUS-1 uporablja tudi v upravnem sporu, se šteje, da je bila tožba vložena pri sodišču tisti dan, ko je bila priporočeno oddana na pošto.
7Ker je rok za vložitev tožbe potekel dne 7. 7. 2021, tožeča stranka pa je tožbo vložila dne 8. 7. 2021, je slednja prepozna, zato jo je sodišče, na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1, zavrglo.
8Sodišče dodaja, da je bila tožeča stranka v pouku o pravnem sredstvu v drugostopenjski odločbi pravilno poučena o roku 30-dnevnem roku za vložitev tožbe v upravnem sporu zoper prvostopenjsko odločbo.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 17. 3. 2022Nazaj na vrh ↑