VSRS Sklep VIII Ips 88/2010
ECLI:SI:VSRS:2010:VIII.IPS.88.2010Področje: civilno procesno pravo, delovno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–10▾
Jedro povzetek sodišča
Ker revizija ni bila vložena v roku pri pristojnem sodišču, jo je Vrhovno sodišče kot prepozno zavrglo.
Izrek
Revizija se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je zavrnilo tožbeni zahtevek, da se ugotovi „nezakonitost zaključitve delovne knjižice“ z dnem 31. 7. 2008 in da se ugotovi, da je tožnica še naprej v delovnem razmerju pri toženi stranki za nedoločen čas na delovnem mestu administrator in posledično, da se jo pozove nazaj na delo in da se ji priznajo pravice iz delovnega razmerja, kot če bi delala.
2Sodišče druge stopnje je pritožbo tožeče stranke zavrnilo in potrdilo izpodbijano sodbo sodišča prve stopnje.
3Zoper pravnomočno sodbo sodišča druge stopnje je tožeča stranka vložila revizijo in predlog za dopustitev revizije, oboje je zadnji dan roka poslala neposredno Vrhovnemu sodišču Republike Slovenije. O predlogu za dopustitev revizije je Vrhovno sodišče Republike Slovenije odločalo s sklepom VIII DoR 105/2009-5 z dne 27. januarja 2010 (predlog je zavrglo), nato pa je revizijo z dopisom 9. 2. 2010 odstopilo sodišču prve stopnje, da izvede postopek v zvezi z revizijo.
4Tožnica je v reviziji uveljavljala revizijska razloga bistvene kršitve določb pravdnega postopka in zmotne uporabe materialnega prava. Navajala je, da je sodišče zmotno uporabilo materialno pravo, ker je zmotno tolmačilo določbe 29. člena ZDR. Predlagala je, da se izpodbijana sodba in sodba sodišča prve stopnje razveljavita.
5Revizija je bili v skladu s 375. členom Zakona o pravdnem postopku (ZPP, Ur. l. RS, št. 26/99 in nadalj.) vročena nasprotni stranki, ki na revizijo ni odgovorila.
6Revizija je vložena prepozno.
7Po določbi 19. člena Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (ZDSS-1, Ur. l. RS, št. 2/2004) se v postopku v delovnih in socialnih sporih uporabljajo določbe, ki urejajo pravdni postopek, če ni s tem zakonom določeno drugače.
8Po določbi 373. člena ZPP je treba revizijo vložiti pri sodišču, ki je izreklo sodbo prve stopnje in to, kot to določa 367. člen ZPP v tridesetih dneh od vročitve prepisa pravnomočne sodbe izdane na drugi stopnji.
9Po določbi prvega odstavka 112. člena ZPP se šteje, da je vloga vezana na rok, vložena pravočasno, če je izročena pristojnemu sodišču, preden se izteče rok.
10Tožnica je pravnomočno sodbo prejela 2. 11. 2009. Tožnica je po odvetniku revizijo vložila na Vrhovno sodišče zadnji dan roka, sodišče prve stopnje pa jo je prejelo 10. 2. 2010. Ker revizija ni bila v roku vložena na pristojnem sodišču, jo je revizijsko sodišče kot prepozno zavrglo (377. člen v zvezi s 374. členom ZPP).
Vir: Vrhovno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 26. 1. 2022Nazaj na vrh ↑