VSL Sklep I Cpg 227/2021
ECLI:SI:VSLJ:2021:I.CPG.227.2021Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Ugotovitev sodišča prve stopnje, da je rok za plačilo sodne takse potekel 15. 2. 2021, je pravilna. Ker sodna taksa ni bila plačana do tega dneva, je sodišče prve stopnje moralo izdati sklep, s katerim se je napoved pritožbe štela za umaknjeno.
Izrek
Pritožba se zavrne in se izpodbijani sklep potrdi.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje napoved pritožbe tožene stranke z dne 24.12.2020 zoper sodbo Okrožnega sodišča v Ljubljani, opr. št. X Pg 1446/2019 z dne 4.11.2020, štelo za umaknjeno.
2Zoper ta sklep se je pravočasno pritožila tožena stranka in predlagala, naj višje sodišče izpodbijani sklep razveljavi. Pritožbenih stroškov ni priglasila.
3Pritožba ni utemeljena.
4Sodišče prve stopnje je izpodbijani sklep izdalo, ker tožena stranka do 15.2.2021, ko se je iztekel rok za plačilo sodne takse za napoved pritožbe po nalogu za plačilo sodne takse, ni plačala predpisane in naložene sodne takse. Tožena stranka temu sklepu nasprotuje z navedbo, da plačilnega naloga za plačilo sodne takse nikoli ni prejela, sodno takso pa bo plačala takoj po prejemu plačilnega naloga.
5Sodišče prve stopnje je toženi stranki plačilni nalog za plačilo sodne takse z dne 29.12.2020 poslalo na naslov, ki je vpisan v sodni register. Ker vročevalec pisanja 30.12.2020 ni mogel nikomur vročiti, je tega dne toženi stranki v hišnem predalčniku pustil obvestilo, kje je pismo, ki ga mora prevzeti v roku 15 dni. Ker naslovnik pisma v 15 dnevnem roku, ki je potekel 14.1.2021, ni prevzel, mu ga je vročevalec 15.1.2021 pustil v hišnem predalčniku.
6Višje sodišče ugotavlja, da je bilo sodno pisanje – plačilni nalog za plačilo sodne takse za napoved pritožbe – vročeno v skladu s 142. členom Zakona o pravdnem postopku – ZPP in tako pravilno vročeno, drugačne pritožbene navedbe, da naj bi toženka pisanja ne prejela, pa so neutemeljene. Pri tem še ugotavlja, da je bilo v tem postopku toženi stranki prav vsako pisanje vročeno na enak način (nobenega pisanja ni osebno prevzela, vsa so ji bila po poteku roka za prevzem pisanja puščena v hišnem predalčniku).
7Rok za plačilo sodne takse je začel teči 1.2.2021 (2. točka Odredbe o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije, ki jo je izdal predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije in je bila objavljena v Uradnem listu RS, št. 12/21 z dne 28.1.2021). Ugotovitev sodišča prve stopnje, da je rok za plačilo sodne takse potekel 15.2.2021, je tako pravilna. Ker sodna taksa ni bila plačana do tega dneva, je sodišče prve stopnje moralo izdati sklep, s katerim se je napoved pritožbe štela za umaknjeno (tretji odstavek 105.a člena ZPP).
8Izpodbijani sklep je tako pravilen, višje sodišče pa tudi ni našlo kršitev, na katere pazi po uradni dolžnosti (drugi odstavek 350. člena ZPP v zvezi s 366. členom ZPP). Zato je neutemeljeno pritožbo zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep (2. točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 29. 11. 2021Nazaj na vrh ↑