VSM Sklep IV Kp 67589/2020
ECLI:SI:VSMB:2021:IV.KP.67589.2020Področje: kazensko procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Ker je bila vložena zasebna tožba nerazumljiva in ni obsegala vsega kar je treba, je sodišče prve stopnje zasebno tožilko pravilno pozvalo, da jo v roku 8 dni dopolni, kar pa tega ni storila, kljub temu, da je bila opozorjena na posledice, v skladu s tretjim odstavkom 76. člena ZKP, zavrglo.
Izrek
Pritožba zasebne tožilke M.M.K. se zavrne kot neutemeljena.
Obrazložitev
1Za napadenim sklepom je sodišče prve stopnje zasebno tožbo zasebne tožilke M.M.K. z dne 29. 5. 2020 vloženo zoper obdolženega D.Š. po členih 211., 160. in 257. Kazenskega zakonika (v nadaljevanju KZ-1), zavrglo.
2Zoper tak sklep se je pritožila zasebna tožilka, ki v pritožbi navaja, da vložena zasebna tožba vsebuje vse potrebno za njeno obravnavo, zato pritožbenemu sodišču predlaga, da napadeni sklep razveljavi.
3Pritožba ni utemeljena.
4Pritožbeno sodišče soglaša z odločitvijo sodišča prve stopnje iz napadenega sklepa, ki je zasebno tožbo zasebne tožilke z dne 29. 5. 2020 zavrglo. Pri preizkusu vložene zasebne tožbe v skladu s prvim odstavkom 434. člena Zakona o kazenskem postopku (v nadaljevanju ZKP) je namreč ugotovilo, da zasebna tožba nima vseh v zakonu zahtevanih podatkov, da bi jo sodišče lahko obravnavalo. Zato je zasebno tožilke z dopisom z dne 25. 1. 2021 pozvalo, da zasebno tožbo v roku 8 dni popravi tako, da bo vsebovala vse obvezne sestavine po prvem odstavku 434. člena ZKP ter jo tudi opozorilo na posledice, če tega v danem roku ne bo storila. Dopis sodišča je zasebna tožilka sprejela 28. 1. 2021, tako da je 8 dnevni rok za popravo zasebne tožbe ob upoštevanju določil 88. člena ZKP in dejstva, da med epidemijo COVID-19, ki je bila razglašena 18. 10. 2020, v zadevah, ki niso bile nujne, kot je to obravnavana zadeva, procesni roki niso tekli od 16. 11. 2020 do 31. 1. 2021 in je tako rok za popravo zasebne tožbe potekel dne 9. 2. 2021.
5Po določbah 76. člena ZKP mora namreč zasebna tožba vsebovati vse, kar je treba, da se ta lahko obravnava. Ker je bila vložena zasebna tožba nerazumljiva in ni obsegala vsega kar je treba, je sodišče prve stopnje zasebno tožilko pravilno pozvalo, da jo v roku 8 dni dopolni, kar pa tega ni storila, kljub temu, da je bila opozorjena na posledice, v skladu s tretjim odstavkom 76. člena ZKP, zavrglo.
6Takšne odločitve sodišča prve stopnje zasebna tožilka ne more omajati s posplošeno in neprepričljivo trditvijo, da je vložena zasebna tožba popolna, pri tem pa niti ne pojasni, zakaj naj nebi bila nerazumljiva, kakor tudi ne zakaj v danem 8 dnevnem roku zasebne tožbe ni dopolnila.
7Ker je odločitev sodišča prve stopnje pravilna in zakonita, je pritožbeno sodišče o pritožbi zasebne tožilke odločilo tako, kot izhaja iz izreka tega sklepa.
Vir: Višje sodišče v Mariboru · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 21. 4. 2021Nazaj na vrh ↑