VSL Sklep IV Cp 149/2021
ECLI:SI:VSLJ:2021:IV.CP.149.2021Področje: civilno procesno pravo, sodstvo, zavarovanje terjatev
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Vrhovno sodišče RS je na občni seji dne 14. 1. 2015 zaradi poenotenja sodne prakse sprejelo načelno pravno mnenje, da se pri izteku roka iz četrtega odstavka 142. člena ZPP ne upošteva določba četrtega odstavka 111. člena ZPP. To pomeni, da fikcija vročitve nastopi s potekom roka, v katerem ima naslovnik pisanje možnost dvigniti, in ne šele takrat, ko vročevalec pusti pisanje v predalčniku.
Gre za nujno zadevo po 5. točki tretjega dostavka 83. člena ZS, v katerih pritožbeni roki tečejo ne glede na razglašeno epidemijo.
Izrek
Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje izdalo začasno odredbo, po kateri se začasna sodna poravnava, sklenjena na naroku 2. 7. 2020, spremeni v 3. točki glede trajanja posameznega stika prve nasprotne udeleženke z mld. hčerko A. tako, da stiki potekajo vsako sredo od 15.00 ure, ko prva nasprotna udeleženka mld. A. prevzame v vrtcu, pa do 18.00 ure, ko jo pred stavbo CSD vrne rejnici, v ostalem pa ostane v veljavi začasna poravnava z dne 2. 7. 2020.
2Zoper sklep se je pritožila prva nasprotna udeleženka po pooblaščenki.
3Udeleženci postopka na pritožbo niso odgovorili.
4Pritožba je prepozna.
5Obvestilo o poskusu vročitve izpodbijanega sklepa je vročevalec dne 29. 12. 2020 pustil v hišnem predalčniku pooblaščenke prve nasprotne udeleženke (gl. povratnico, pripeto k list. št. 275 spisa). Na občni seji dne 14. 1. 2015 je Vrhovno sodišče RS zaradi poenotenja sodne prakse sprejelo načelno pravno mnenje, da se pri izteku roka iz četrtega odstavka 142. člena Zakona o pravdnem postopku (ZPP) ne upošteva določba četrtega odstavka 111. člena ZPP. To pomeni, da fikcija vročitve nastopi s potekom roka, v katerem ima naslovnik pisanje možnost dvigniti, in ne šele takrat, ko vročevalec pusti pisanje v predalčniku.1 Ker je bilo obvestilo o poskusu vročitve priporočenega sodnega pisma puščeno v hišnem predalčniku pooblaščenke prve nasprotne udeleženke 29. 12. 2020, se šteje, da ji je bilo sodno pisanje vročeno s fikcijo vročitve po četrtem odstavku 142. člena ZPP 13. 1. 2021. Pritožbeni rok se je tako iztekel 21. 1. 2021, pritožba pa je bila oddana priporočeno na pošto 22. 1. 2021. Ker je bila pritožba vložena po izteku pritožbenega roka, jo je višje sodišče na podlagi prvega odstavka 346. člena v zvezi s prvim odstavkom 343. člena ZPP zavrglo.
6Pritožbeno sodišče še pripominja, da gre za nujno zadevo po 5. točki tretjega dostavka 83. člena Zakona o sodiščih, v katerih pritožbeni roki tečejo ne glede na razglašeno epidemijo.
1 Gl. npr. sklep VS RS X Ips 96/2015, sklepe VSL II Ip 729/2016, II Cp 1179/2016, I Cpg 566/2016.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 4. 10. 2021Nazaj na vrh ↑