UPRS Sklep I U 1317/2019-5
ECLI:SI:UPRS:2019:I.U.1317.2019.5Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Rok za vložitev tožbe v obravnavani zadevi je tekel in se iztekel v času sodnih počitnic, ki trajajo od 15. julija do 15. avgusta. V tem času sodišča v skladu s prvim odstavkom ZS opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah.
ZBPP v četrtem odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. Zaradi tega bi moral tožnik neglede na sodne počitnice tožbo vložiti v zakonsko predpisanem roku.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
II. Vsaka stranka trpi svoje stroške postopka.
Obrazložitev
1Tožnik je vložil tožbo v uvodoma navedenem upravnem sporu.
2Tožba je prepozna.
3Po prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba tožbo vložiti v 30 dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil končan postopek.
4Po podatkih upravnega spisa je bila izpodbijana odločba tožnikovemu pooblaščencu vročena 24. 6. 2019. Od naslednjega dne, torej od 25. 6. 2019, je treba šteti začetek tridesetdnevnega roka za vložitev tožbe v upravnem sporu (prvi odstavek 28. člena ZUS-1). Ta tridesetdnevni rok se je iztekel v sredo, 24. 7. 2019. Tožnik je tožbo priporočeno na pošti oddal šele 16. 8. 2019, zato je tožba glede na prekluzivni tridesetdnevni rok vložena prepozno. Glede na navedeno je bilo treba na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 tožbo zavreči.
5Na navedeno ne vpliva dejstvo, da je rok za vložitev tožbe v obravnavani zadevi tekel in se iztekel v času sodnih počitnic, ki trajajo od 15. julija do 15. avgusta. V tem času sodišča v skladu s prvim odstavkom 83. člena Zakona o sodiščih (ZS) opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah. Mednje po 9. točki drugega odstavka istega člena sodijo zadeve, za katere tako določa zakon. Kot določa drugi odstavek tega člena, v času sodnih počitnic ne tečejo niti procesni roki in se sodna pisanja ne vročajo, razen če gre za nujne zadeve.
6Zakon o brezplačni pravni pomoči (ZBPP) v četrtem odstavku 34. člena določa, da se zadeve v upravnem sporu po tem zakonu obravnavajo kot nujne. Zaradi tega bi moral tožnik neglede na sodne počitnice tožbo vložiti v zakonsko predpisanem roku (enako stališče izhaja tudi iz sklepa Vrhovnega sodišča RS št. I Up 437/2012 z dne 10. 4 2013). Ker tega ni storil, jo je sodišče na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 kot prepozno zavrglo.
7Na navedeno odločitev ne vpliva niti tožbena navedba, da izpodbijana odločba ni bila vročena tudi osebno tožniku, saj se v primeru, kadar ima stranka pooblaščenca, vroča njemu in se z vročitvijo njemu, šteje, da je dokument vročen stranki (prvi in četrti odstavek 88. člena Zakona o splošnem upravnem postopku).
8Kadar sodišče tožbo zavrže, vsaka stranka trpi svoje stroške postopka (četrti odstavek 25. člena ZUS-1).
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 3. 2. 2021Nazaj na vrh ↑