UPRS Sklep I U 1758/2019-10
ECLI:SI:UPRS:2019:I.U.1758.2019.10Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–8▾
Jedro povzetek sodišča
Tožnik je tožbo vložil po poteku tega roka, in sicer v petek 8. 11. 2019. Sodišče dodaja, da je bil tožnik v pravnem pouku odločbe pravilno poučen o roku (30 dni) za vložitev tožbe in o tem, da se šteje, da je bila tožba pri sodišču vložena na dan, ko je priporočeno oddana na pošto.
Izrek
I. Tožba se zavrže.
II. Vsaka stranka trpi svoje stroške postopka.
Obrazložitev
1Tožnik je pri naslovnem sodišču 8. 11. 2019 vložil tožbo zoper izpodbijano odločbo.
2Po prejemu upravnih spisov je sodišče ugotovilo, da je tožbo treba zavreči kot prepozno.
3Po prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1) je treba tožbo vložiti v 30-ih dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je bil postopek končan.
4V obravnavani zadevi je bil upravni postopek končan z odločbo tožene stranke, ki je bila po podatkih upravnega spisa tožniku vročena 7. 10. 2019 (ponedeljek). Rok za vložitev tožbe se je torej iztekel v sredo 6. 11. 2019.
5Tožnik je tožbo vložil po poteku tega roka, in sicer v petek 8. 11. 2019. Sodišče dodaja, da je bil tožnik v pravnem pouku odločbe pravilno poučen o roku (30 dni) za vložitev tožbe in o tem, da se šteje, da je bila tožba pri sodišču vložena na dan, ko je priporočeno oddana na pošto.
6Ker je bila tožba torej vložena prepozno, jo mora sodišče na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 brez nadaljnjega obravnavanja zavreči. Na pravočasnost tožbe mora sodišče po uradni dolžnosti paziti ves čas postopka (drugi odstavek 36. člena ZUS-1).
7Sodišče je v zadevi odločilo po sodnici poročevalki kot predsednici senata na podlagi petega odstavka 59. člena ZUS-1 v zvezi s tretjim odstavkom 36. člena ZUS-1.
8Odločitev o stroških postopka temelji na četrtem odstavku 25. člena ZUS-1, ki med drugim določa, da, če sodišče tožbo zavrže, vsaka stranka trpi svoje stroške postopka.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 22. 6. 2020Nazaj na vrh ↑