VSL Sklep II Cpg 147/2019
ECLI:SI:VSLJ:2019:II.CPG.147.2019Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Pritožba, ki jo vloži pritožnik po poteku pritožbenega roka, je prepozna.
Izrek
I. Pritožba se zavrže.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom pritožbo tožene stranke proti sklepi Pg 1/2017-35 z dne 15. 1. 2019 zavrglo. Svojo odločitev je oprlo na 343. člen Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju: ZPP). Ugotovilo je, da je bil sklep z dne 15. 1. 2019 toženi stranki vročen 16. 1. 2019, rok za vložitev napovedi pritožbe pa se je iztekel 31. 1. 2019. Ker je tožena stranka pritožbo vložila 4. 2. 2019, jo je kot prepozno zavrglo.
2Zoper navedeni sklep se je tožena stranka pritožila.
3Pritožba je nedopustna (prepozna).
4V pravnem pouku izpodbijanega sklepa je sodišče prve stopnje toženo stranko poučilo, da se lahko zoper izpodbijani sklep pritožbi v roku 15 dni od prejema pisnega odpravka. Hkrati jo je poučilo, da je pritožba pravočasna, če je oddana priporočeno po pošti na zadnji dan pritožbenega roka (prim. drugi odstavek 112. člena ZPP).
5Iz vročilnice, pripete k l. št. 92, je razvidno, da je bil izpodbijani sklep toženi stranki vročen 11. 2. 2019. To pa pomeni, da je rok za pritožbo pričel teči naslednji dan po vročitvi, iztekel pa se je v torek, 26. 2. 2019. Iz potrdila o oddaji priporočene pošiljke, ki se nahaja na kuverti, pripeti k l. št. 95, izhaja, da je bila pritožba na pošto oddana priporočeno 27. 2. 2019.
6Pritožbeno sodišče ugotavlja, da je tožena stranka pritožbo vložila po izteku pritožbenega roka. Zato jo je pritožbeno sodišče, ker tega ni storilo že sodišče prve stopnje (prvi in drugi odstavek 343. člena ZPP), na podlagi določbe 352. člena v zvezi s 366. členom ZPP, zavrglo.
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 3. 4. 2019Nazaj na vrh ↑