VDSS Sklep Psp 201/2018
ECLI:SI:VDSS:2018:PSP.201.2018Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–9▾
Jedro povzetek sodišča
30 dnevni rok za vložitev tožbe se je iztekel v četrtek 22. 2. 2018. Tožba, ki jo je tožnica vložila 27. 2. 2018 je bila torej vložena po izteku z zakonom določenega roka, torej prepozno. Zato je utemeljeno zavržena.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo tožbo z dne 26. 2. 2018.
2Zoper sklep je pritožbo vložila tožnica. V pritožbi navaja, da je zadnji odgovor ZZZS (tožene stranke) z dne 31. 1. 2018, prejela 2. 2. 2018. Upoštevaje navedeni odgovor je bila pritožba zoper njihovo odločitev vložena pravočasno. Tožnica vztraja, da ji pripada poln bolniški stalež v času od 3. 1. 2018 do 12. 1. 2018.
3Pritožba ni utemeljena.
4Po preizkusu zadeve pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje razčistilo dejstva, bistvena za odločitev o zadevi. Pri tem ni zagrešilo kršitev, na katere pritožbeno sodišče na podlagi drugega odstavka 350. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju: ZPP)1 pazi po uradni dolžnosti.
5Iz dokumentacije v spisu je razvidno, da je tožnica 27. 2. 2018 vložila pritožbo (pravilno: tožbo) zoper odločbo tožene stranke št. ... z dne 19. 1. 2018. Iz fotokopije vročilnice, ki se nahaja v dokumentaciji upravnega spisa je razvidno, da je bila navedena odločba tožnici vročena 23. januarja 2018. V odločbi je bila tudi pravilno poučena, da zoper odločbo lahko v roku 30 dni vloži tožbo pri pristojnem sodišču.
630 dnevni rok za vložitev tožbe je iztekel v četrtek 22. 2. 2018. Tožba, ki jo je tožnica vložila 27. 2. 2018 je bila torej vložena že po izteku z zakonom določenega roka, torej prepozno.
7ZPP v 274. členu določa, da po predhodnem preizkusu tožbe izda predsednik senata sklep, s katerim se tožba zavrže, če ugotovi, da je bila tožba vložena prepozno. Ker je tožnica zamudila 30-dnevni rok za vložitev tožbe, kot je le-ta določen v prvem odstavku 72. člena Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (v nadaljevanju: ZDSS-1)2, je sodišče prve stopnje tožbo utemeljeno kot prepozno vloženo zavrglo.
8Glede sklicevanja tožnice na dopis, ki ga je prejela s strani ZZZS z dne 31. 1. 2018 (priloga A/21), pa pritožbeno sodišče pojasnjuje, da navedeni dopis na rešitev sporne zadeve nima nikakršnega vpliva. Tožnica bi morala ne glede na to, da se je dopisovala s toženo stranko oziroma z njenimi organi, ravnati po danem pravnem pouku, kot je razviden iz dokončne odločbe. Ker je tožbo vložila po izteku z zakonom določenega roka, sodišče ni imelo nobene pravne podlage, da bi po vsebini obravnavalo njeno tožbo, vloženo zoper dokončno odločbo tožene stranke in jo je, kot je bilo že pojasnjeno, utemeljeno zavrglo.
9Glede na navedeno je pritožbeno sodišče na podlagi 2. točke 365. člena ZPP pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
1 Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami.
2 Ur. l. RS, št. 2/2004 in 10/2004.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 29. 8. 2018Nazaj na vrh ↑