VDSS Sklep Psp 107/2018
ECLI:SI:VDSS:2018:PSP.107.2018Področje: civilno procesno pravo, invalidi
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–10▾
Jedro povzetek sodišča
Sodišče prve stopnje je tožbo, vloženo dne 17. 11. 2017, utemeljeno štelo, da gre za tožbo zoper dokončni upravni akt z dne 12. 10. 2017. Navedeni dokončni upravni akt z dne 12. 10. 2017 je bil tožnici vročen 17. 10. 2017. Rok 30 dni za vložitev tožbe je tako pričel teči 18. 10. 2017 in se je iztekel dne 16. 11. 2017. Ker je tožnica tožbo vložila 17. 11. 2017, je sodišče prve stopnje pravilno zaključilo, da je vložena po izteku 30-dnevnega roka in torej prepozno.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom zavrglo tožbo, ker je iz listinske dokumentacije v spisu ugotovilo, da je tožnica zamudila z vložitvijo tožbe, saj je 30-dnevni rok za vložitev tožbe potekel 16. 11. 2017, tožba pa je bila vložena 17. 11. 2017.
2Zoper sklep je tožnica vložila pritožbo. Navaja, da obstaja možnost, da je zaradi njenega pravnega neznanja pri štetju dni prišlo do napake. Po nasvetu pravnega svetovalca, se lahko šteje tožba za pravočasno glede na posamezne določbe zakona.
3Pritožba ni utemeljena.
4Po preizkusu zadeve v skladu z drugim odstavkom 350. člena Zakona o pravdnem postopku (Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami, v nadaljevanju ZPP) v zvezi z določbo 366. člena zakona, pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje pravilno in popolno ugotovilo dejansko stanje in pravilno uporabilo materialno pravo. V postopku pa tudi ni prišlo do absolutnih bistvenih kršitev določb ZPP, na katere pritožbeno sodišče pazi po uradni dolžnosti.
5Po 72. členu Zakona o delovnih in socialnih sodiščih (Ur. l. RS, št. 2/2004 in 10/2004, v nadaljevanju: ZDSS-1) se tožba vloži v 30 dneh od vročitve dokončnega upravnega akta.
6Sodišče prve stopnje je tožbo, vloženo 17. 11. 2017 utemeljeno štelo, da gre za tožbo zoper dokončni upravni akt z dne 12. 10. 2017. Navedeni dokončni upravni akt z dne 12. 10. 2017 je bil tožnici vročen 17. 10. 2017. 30-dnevni rok za vložitev tožbe je tako pričel teči 18. 10. 2017 in se je iztekel dne 16. 11. 2017.
7Ker je tožnica tožbo vložila 17. 11. 2017, je sodišče prve stopnje pravilno zaključilo, da je vložena po izteku 30-dnevnega roka in torej prepozno. Skladno s prvim odstavkom 274. člena v zvezi s prvim odstavkom 72. člena ZDSS-1, je tožbo kot prepozno pravilno zavrglo.
8Da bi bila tožba vložena pravočasno, bi jo tožnica morala vložiti najkasneje do izteka roka za vložitev tožbe, to je do 16. 11. 2017. Tega dne bi morala biti izročena pristojnemu sodišču ali oddana na pošto priporočeno in bi se tudi v tem primeru štela za pravočasno.
9Pritožbeno sodišče je presojalo zgolj pravilnost sklepa o zavrženju tožbe in ni presojalo vprašanja vrnitve v prejšnje stanje, na katero se pritožba smiselno sklicuje in kot opravičljiv razlog za zamudo roka za vložitev tožbe navaja pravno neukost tožnice. Predlog za vrnitev v prejšnje stanje se skladno z določbo 117. člena ZPP vloži pri sodišču, pri katerem bi bilo treba opraviti zamujeno dejanje, konkretno je to pri sodišču prve stopnje. Takšnega predloga pa tožnica ni podala.
10Glede na vse obrazloženo je pritožbeno sodišče tožničino pritožbo skladno z 2. točko 365. člena v zvezi s 353. členom ZPP kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo sklep sodišča prve stopnje.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 30. 7. 2018Nazaj na vrh ↑