VDSS Sklep Psp 41/2018
ECLI:SI:VDSS:2018:PSP.41.2018Področje: civilno procesno pravo
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–10▾
Jedro povzetek sodišča
Tožnik je tožbo zoper izpodbijano odločbo vložil 12. 5. 2017. Rok 30 dni je potekel 11. 5. 2017, kar pomeni, da je bila tožba na sodišče vložena po izteku zakonsko določenega 30-dnevnega roka, torej prepozno. Sodišče prve stopnje je zato pravilno na podlagi prvega odstavka 274. člena ZPP in pa prvega odstavka 72. člena ZDSS-1 tožbo kot prepozno vloženo zavrglo.
Izrek
Pritožba se zavrne in se potrdi sklep sodišča prve stopnje z dne 31. 8. 2017.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom kot prepozno vloženo zavrglo tožnikovo tožbo z dne 12. 5. 2017.
2Zoper sklep je 21. 9. 2017 pritožbo vložil tožnik iz pritožbenega razloga nepopolne ugotovitve dejanskega stanja. V pritožbi navaja, da je sodišče prve stopnje že začelo voditi postopek na podlagi predmetne tožbe, s tem da je tožniku poslalo odgovor na tožbo. Tožnik je s tem v zvezi sodišču tudi posredoval pripravljalni spis. Šele potem je sodišče izdalo izpodbijani sklep o zavrženju tožbe, torej že v času, ko je že tekel postopek na sodišču in so bila že opravljena postopkovna dejanja. Sodišče tudi ni ugotovilo, da je bila v predsodnem postopku storjena absolutna bistvena kršitev določb postopka in da sta še sedaj v veljavi protizakonita sklepa prvo in drugostopenjskega organa. S tem pa je podan tudi pritožbeni razlog kršitve določb postopka.
3Pritožba ni utemeljena.
4Po preizkusu zadeve pritožbeno sodišče ugotavlja, da je sodišče prve stopnje razčistilo dejstva bistvena za odločitev v zadevi ter na podlagi pravilne uporabe materialnega prava tudi pravilno odločilo. Pri tem ni kršilo postopkovnih določb, na katere pritožbeno sodišče na podlagi drugega odstavka 350. člena Zakona o pravdnem postopku (v nadaljevanju: ZPP)1 pazi po uradni dolžnosti, niti postopkovnih določb, kot jih uveljavlja tožnik, ki jih niti ne konkretizira.
5Iz dokumentacije v spisu je razvidno, da je tožnik vložil tožbo zoper dokončno odločbo tožene stranke št. ... z dne 7. 4. 2017, s katero je bila zavrnjena tožnikova pritožba, vloženo zoper prvostopenjsko odločbo št. ... z dne 13. 1. 2017. Z omenjeno odločbo je prvostopenjski organ odločil, da se tožnikova vloga za dodelitev Zoisove štipendije za študijsko leto 2016/2017 zavrne.
6Iz dejanskih ugotovitev sodišča prve stopnje in pa iz dokumentacije v spisu (vročilnica v dokumentaciji upravnega spisa) izhaja, da je bila dokončna odločba št. ... z dne 7. 4. 2017 tožniku vročena 11. 4. 2017. Tožnik je bil s pravnim poukom pravilno poučen, da je zoper dokončno odločbo dopustna tožba, ki jo je potrebno vložiti v roku 30 dni od vročitve navedene odločbe na Delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Tožnik je tožbo zoper navedeno odločbo vložil 12. 5. 2017 (tega dne je bila tožba priporočeno oddana na pošto, kar je razvidno iz žiga oddaje na listovni št. 1 sodnega spisa).
7Ker je 30 dnevni rok potekel 11. 5. 2017, to pomeni, da je bila tožba na sodišče vložena po izteku zakonsko določenega 30-dnevnega roka, torej prepozno. Sodišče prve stopnje je zato pravilno na podlagi prvega odstavka 274. člena ZPP in pa prvega odstavka 72. člena ZDSS-1 tožbo kot prepozno vloženo zavrglo.
8Glede pritožbenih navedb, ki se tičejo vprašanja pravilnosti in zakonitosti izpodbijanih odločb tožene stranke, pa pritožbeno sodišče poudarja, da omenjeno na rešitev v zadevi nima nobenega vpliva. Tožba je bila namreč zavržena, kar pomeni, da s tem ni prišlo do vsebinske obravnave spornih odločb tožene stranke.
9Neutemeljene pa so tudi pritožbene navedbe, da sodišče ne bi smelo zavreči tožbe potem, ko je že opravilo določena postopkovna dejanja. ZPP v 274. členu določa, da po predhodnem preizkusu tožbe izda predsednik senata sklep, s katerim se tožba zavrže, če med drugim ugotovi, da je bila tožba vložena prepozno, če je s posebnimi predpisi določen rok za tožbo. Omenjene določbe ni možno tolmačiti na način, da v primeru, če sodišče kasneje, torej že po opravljenih določenih pravdnih dejanjih ugotovi, da je bila tožba vložena prepozno, da v tem primeru tožbe ne sme zavreči. V večini primerov sodišče namreč šele potem, ko dobi vso potrebno dokumentacijo (upravni spis) lahko ugotovi, ali je bila tožba vložena pravočasno. Razen tega pa je bistveno, da če je potekel rok za vložitev tožbe, to pomeni, da je dokončna odločba postala pravnomočna. Presoja pravnomočne odločbe pa ni dopustna.
10Glede na navedeno je pritožbeno sodišče na podlagi 2. točke 365. člena ZPP pritožbo kot neutemeljeno zavrnilo in potrdilo izpodbijani sklep sodišča prve stopnje.
1 Ur. l. RS, št. 26/99 s spremembami.
Vir: Višje delovno in socialno sodišče · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 18. 6. 2018Nazaj na vrh ↑