2. člen ZPDPD
Dela prosti dnevi v Republiki Sloveniji so tudi:
- velikonočna nedelja in ponedeljek, velika noč
- binkoštna nedelja, binkošti
- 15. avgust, Marijino vnebovzetje
- 31. oktober, dan reformacije
- 25. december, božič.
- VDSS sklep Pdp 40/2014Višje delovno in socialno sodišče · 2014
Sodna praksa je v več zadevah, ko je bilo odločeno v podobnih primerih, štela, da je oškodovanec zvedel za škodo takrat, ko je bil seznanjen z njenim obsegom ter z vsemi okoliščinami, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti obseg škode. Pri telesnih poškodbah se štje, da je oškodovanec zvedel za škodo takrat, ko so prenehale bolečine in najkasneje takrat, ko je bilo končano zdravljenje. To pomeni, da je potrebno pri takšnih poškodbah upoštevati zaključeno zdravljenje kot trenutek začetka teka zastaralnega roka za uveljavljanje terjatve za nastalo škodo, če za posamezno obliko škode ni mogoče ugotoviti, da je začel teči rok že prej. Tožnik je tožbo vložil znotraj triletnega zastaralnega roka po 352. členu OZ upoštevajoč zaključek zdravljenja (zadnji dan roka je sovpadal z dnem, ko je po zakonu praznik, zato se je za zadnji dan roka štel naslednji delovnik, to pa je bilo tistega dne, ko je tožnik pred sodiščem prve stopnje vložil odškodninsko tožbo), zato je tožba tožnika na plačilo odškodnine pravočasna.
- UPRS sodba in sklep III U 188/2011Upravno sodišče RS · 2013
Glede na to, da praznik dan Rudolfa Maistra ni dela prost dan v Republiki Sloveniji, se je rok za pritožbo iztekel tega dne in ne s potekom prvega naslednjega delovnika.
- VSRS Sklep I Up 569/2007Vrhovno sodišče RS · 2007
Prvostopno sodišče pri svoji odločitvi ni upoštevalo določbe 2. člena ZPDPD-UPB1, po kateri je v Republiki Sloveniji dela prost dan tudi velikonočna nedelja in ponedeljek, kar sta bila 8. in 9.4.2007. Tožnik je odločbo, ki jo izpodbija v upravnem sporu, prejel dne 10.3.2007, tožbo pa je vložil priporočeno na pošto v torek 10.4.2007, torej pravočasno in jo bo zato sodišče prve stopnje moralo obravnavati meritorno.
Različice besedila: 2Pokaži ▾
Iz prečiščenih besedil PISRS; datumi so začetki veljavnosti novel.
Sodna praksa
5 odločb navaja ta člen · zadnja 19. 3. 2014Filtri: vsa sodišča · vsa letaSpremeni ▾
- VDSS sklep Pdp 40/2014Višje delovno in socialno sodišče · 19. 3. 2014
Sodna praksa je v več zadevah, ko je bilo odločeno v podobnih primerih, štela, da je oškodovanec zvedel za škodo takrat, ko je bil seznanjen z njenim obsegom ter z vsemi okoliščinami, na podlagi katerih je mogoče ugotoviti obseg škode. Pri telesnih poškodbah se štje, da je oškodovanec zvedel za škodo takrat, ko so prenehale bolečine in najkasneje takrat, ko je bilo končano zdravljenje. To pomeni, da je potrebno pri takšnih poškodbah upoštevati zaključeno zdravljenje kot trenutek začetka teka zastaralnega roka za uveljavljanje terjatve za nastalo škodo, če za posamezno obliko škode ni mogoče ugotoviti, da je začel teči rok že prej. Tožnik je tožbo vložil znotraj triletnega zastaralnega roka po 352. členu OZ upoštevajoč zaključek zdravljenja (zadnji dan roka je sovpadal z dnem, ko je po zakonu praznik, zato se je za zadnji dan roka štel naslednji delovnik, to pa je bilo tistega dne, ko je tožnik pred sodiščem prve stopnje vložil odškodninsko tožbo), zato je tožba tožnika na plačilo odškodnine pravočasna.
- UPRS sodba in sklep III U 188/2011Upravno sodišče RS · 11. 1. 2013
Glede na to, da praznik dan Rudolfa Maistra ni dela prost dan v Republiki Sloveniji, se je rok za pritožbo iztekel tega dne in ne s potekom prvega naslednjega delovnika.
- VSRS Sklep I Up 569/2007Vrhovno sodišče RS · 10. 10. 2007
Prvostopno sodišče pri svoji odločitvi ni upoštevalo določbe 2. člena ZPDPD-UPB1, po kateri je v Republiki Sloveniji dela prost dan tudi velikonočna nedelja in ponedeljek, kar sta bila 8. in 9.4.2007. Tožnik je odločbo, ki jo izpodbija v upravnem sporu, prejel dne 10.3.2007, tožbo pa je vložil priporočeno na pošto v torek 10.4.2007, torej pravočasno in jo bo zato sodišče prve stopnje moralo obravnavati meritorno.
- VSRS Sklep I Up 1389/2005Vrhovno sodišče RS · 25. 1. 2007
Sodišče prve stopnje ni upoštevalo 2. člena ZPDPD, po katerem sta dela prosta dneva v Republiki Sloveniji tudi Velikonočna nedelja in ponedeljek, kar sta bila 27. in 28.3.2005. Zato je tožnik pravočasno po pooblaščenki vložil tožbo po pošti priporočeno dne 29.3.2005 (zadnji dan tožbenega roka - 30 dni - je bila nedelja 27.3.2005) in bi zato moralo sodišče prve stopnje tožbo obravnavati in merito ter je ne bi smelo zavreči kot prepozno (2. točka 1. odstavka ZUP).
- VSRS Sodba I Up 504/99Vrhovno sodišče RS · 18. 11. 1999besedilo 1991–2005
Če je zadnji dan roka nedelja ali državni praznik ali kakšen drug dan, ko se pri sodišču ne dela, se pritožbeni rok izteče s pretekom prvega prihodnjega delavnika (4. odst. 112. čl. ZPP, 2. odst. 113. čl. ZPP, 2. čl. Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v RS).