VSL sklep I Cpg 643/2012
ECLI:SI:VSLJ:2012:I.CPG.643.2012Področje: sodne takse
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Rok plačila, določen v plačilnem nalogu, začne v primeru, ko je zoper plačilni nalog vložen ugovor, teči šele, ko je stranka seznanjena s pravnomočnostjo sklepa o zavrnitvi ugovora in s tem s pravilnostjo plačilnega naloga.
Izrek
Pritožba se zavrne in se sklep sodišča prve stopnje v izpodbijani IV. točki izreka potrdi.
Obrazložitev
1Z izpodbijanim sklepom je sodišče prve stopnje odločilo, da se postopek prekinjen od dne 5. 8. 2011, nadaljuje z dnem 24. 8. 2011 (I. točka izreka), da se ugovor tožeče stranke zoper plačilni nalog za plačilo sodne takse opr. št. I Pg 604/2011-7 z dne 17. 8. 2011, vložen 24.8.2011, zavrne (II. točka izreka) in predlog tožeče stranke za odlog plačila sodne takse za postopek pred sodiščem prve stopnje zavrže (III. točka izreka). Ugotovilo je, da je tožeča stranka taksno obveznost za postopek pred sodiščem prve stopnje, ki ji je bila naložena v plačilo s plačilnim nalogom opr. št. I Pg 604/2011-7 z dne 17. 8. 2011, dne 27. 9. 2011 v celoti oravnala (IV. točka izreka).
2Zoper IV. točko izreka sklepa se je pravočasno pritožila tožena stranka. Uveljavlja vse pritožbene razloge iz prvega odstavka 338. člena ZPP. Pritožbenemu sodišču predlaga, da pritožbi ugodi in izpodbijano IV. točko izreka sklepa spremeni tako, da ugotovi, da tožeča stranka sodne takse za postopek pred sodiščem prve stopnje ni poravnala pravočasno, zaradi česar se šteje, da je tožbo umaknila, podrejeno pa, da izpodbijano IV. točko izreka sklepa razveljavi in zadevo v tem delu vrne sodišču prve stopnje v nov postopek.
3Pritožba ni utemeljena.
4Ni utemeljen pritožbeni očitek, da je bila tožeča stranka s plačilnim nalogom za plačilo sodne takse, opr. št. I Pg 604/2011-7 z dne 17. 8. 2011, seznanjena najkasneje na dan 24. 8. 2011, ko je stečajni upravitelj prevzel zastopanje tožeče stranke, zaradi česar se je petnajstdnevni rok za plačilo sodne takse iztekel z dnem 8. 9. 2011.
5Tožeča stranka je namreč zoper plačilni nalog z dne 17. 8. 2011 pravočasno ugovarjala, in sicer 22. 8. 2011. O ugovoru je sodišče odločilo z izpodbijanim sklepom (II. točka izreka) in ga zavrnilo. Ker se tožeča stranka zoper sklep o zavrnitvi ugovora ni pritožila, je le-ta postal pravnomočen dne 5.4.2012.
6Rok plačila, določen v plačilnem nalogu začne v primeru, ko je zoper plačilni nalog vložen ugovor, teči šele, ko je stranka seznanjena s pravnomočnostjo sklepa o zavrnitvi ugovora in s tem s pravilnostjo plačilnega naloga (34.a člen ZST-1). Tožeča stranka je, upoštevaje navedeno, takso, ki jo je plačala dne 27.9.2011, nedvomno plačala pravočasno. Odločitev sodišča prve stopnje, da je sodna taksa za redni postopek že plačana, je torej pravilna.
7Pritožbeno sodišče je zato pritožbo zavrnilo in sklep sodišča prve stopnje v izpodbijani IV. točki izreka potrdilo (2. točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 23. 1. 2018Nazaj na vrh ↑