VSL sklep I Cpg 60/2013
ECLI:SI:VSLJ:2013:I.CPG.60.2013Področje: sodne takse
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–7▾
Jedro povzetek sodišča
Če se sodna taksa plača prek ponudnika plačilnih storitev, se šteje, da je taksa plačana v roku iz plačilnega naloga, če je denarno nakazilo prejeto v dobro prehodnega podračuna sodišča v treh delovnih dneh po izteku roka.
Izrek
Pritožbi se ugodi, izpodbijani sklep razveljavi.
Obrazložitev
1Sodišče prve stopnje je z izpodbijanim sklepom sklep o izvršbi Okrajnega sodišča v Ljubljani, VL 38990/2012 z dne 23.3.2012 razveljavilo tudi v 1. in 3. odstavku izreka in postopek ustavilo.
2Zoper navedeni sklep se je pravočasno pritožila tožeča stranka in sicer iz vseh pritožbenih razlogov ter predlagala razveljavitev izpodbijanega sklepa.
3Pritožba je utemeljena.
4V konkretnem primeru ni sporno, da je v plačilnem nalogu določen 15-dnevni rok za plačilo sodne takse potekel z dnem 11.9.2012. Sodišče prve stopnje je z vpogledom v računalniški sistem – evidenco Uprave za javna plačila ugotovilo, da je bila sodna taksa plačana 13.9.2012, kar je štelo kot prepozno, zaradi česar je sklep o izvršbi v celoti razveljavilo in postopek ustavilo. Pri tem je očitno spregledalo, da se v primeru, če se sodna taksa plača prek ponudnika plačilnih storitev, po prvem odstavku 6.b člena ZST-1 šteje, da je taksa plačana v roku iz plačilnega naloga, če je denarno nakazilo prejeto v dobro prehodnega podračuna sodišča v treh delovnih dneh po izteku roka. Na navedene določbe ZST-1 je bil pritožnik izrecno opozorjen v dne 23.8.2012 izdanem plačilnem nalogu.
5ZST-1 za primere neplačila taksne obveznosti ob njenem nastanku v prvem odstavku 34. člena določa, da sodišče pošlje taksnemu zavezancu plačilni nalog, naj v 15 dneh od vročitve naloga plača dolžno takso. Takso vplača taksni zavezanec na prehodni podračun, določen za plačevanje sodnih taks sodišča, od katerega se zahteva oprava posameznega dejanja ali vodenje postopka (drugi odstavek 6. člena ZST-1). Pri plačilu sodne takse prek ponudnika plačilnih storitev se šteje, da je taksa plačana v roku, določenem v plačilnem nalogu, če je denarno nakazilo prejeto v dobro prehodnega podračuna sodišča v treh delovnih dneh po izteku tega roka (6.b člen ZST-1).
6Iz podatkov v spisu izhaja, da je bil denarni znesek takse za doplačilo za redni postopek prejet v dobro prehodnega podračuna sodišča - sicer ne v 15-dnevnem roku, določenem v prvem odstavku 34. člena ZST-1 – pač pa v nadaljnjih treh delovnih dneh, torej v roku iz 6.b člena ZST-1, kar pa ni prepozno, kot to zmotno zaključuje sodišče prve stopnje.
7Upoštevajoč navedeno je višje sodišče utemeljeni pritožbi ugodilo in izpodbijani sklep razveljavilo (3. točka 365. člena ZPP).
Vir: Višje sodišče v Ljubljani · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 12. 8. 2013Nazaj na vrh ↑