UPRS Sklep II U 532/2017-6
ECLI:SI:UPRS:2017:II.U.532.2017.6Področje: upravni spor
Vsebina: Jedro · Izrek · Obrazložitev 1–6▾
Jedro povzetek sodišča
Sodišče ugotavlja, da je bila tožba vložena po poteku roka trideset dni, ki je za vložitev tožbe določen v prvem odstavku 28. člena ZUS-1.
Izrek
Tožba se zavrže.
Obrazložitev
1Tožeča stranka s tožbo v upravnem sporu izpodbija odločbo Okrožnega sodišča na Ptuju, Organa za brezplačno pravno pomoč, št. Bpp 416/2017 z dne 28. 9. 2017, s katero je bila njena prošnja za dodelitev brezplačne pravne pomoči kot neutemeljena zavrnjena.
2Tožena stranka na tožbo ni odgovorila, sodišču pa je poslala upravni spis.
3Sodišče ugotavlja, da je bila tožba vložena po poteku roka trideset dni, ki je za vložitev tožbe določen v prvem odstavku 28. člena Zakona o upravnem sporu (v nadaljevanju ZUS-1). Po navedeni določbi je treba tožbo vložiti v tridesetih dneh od vročitve upravnega akta, s katerim je postopek končan. Če sodišče ugotovi, da je bila tožba vložena prepozno, tožbo na podlagi 2. točke prvega odstavka 36. člena ZUS-1 s sklepom zavrže.
4Tožeča stranka je bila s pravnim poukom v izpodbijani odločbi poučena, da je zoper akt mogoče v roku trideset dni od prejema sprožiti upravni spor. Iz dokazil v spisu izhaja, da je vročevalec poskušal odločbo dne 2. 10. 2017 tožeči stranki osebno vročiti na naslovu ... Ker stranki pisanja na tem naslovu ni bilo mogoče vročiti, je vročevalec pustil v tožnikovem hišnem predalčniku pisno sporočilo, kje se dokument nahaja, tožeča stranka pa je bila v sporočilu tudi opozorjena, da mora pisanje prevzeti v petnajstih dneh, sicer se bo v skladu s četrtim odstavkom 87. člena Zakona o splošnem upravnem postopku (v nadaljevanju ZUP) pisanje štelo za vročeno z dnem preteka tega roka.
5Ker tožeča stranka v navedenem roku pisanja ni dvignila, se v skladu s četrtim odstavkom 87. člena ZUP šteje, da je bilo pisanje stranki vročeno v torek dne 17. 10. 2017.
6Iz navedenega izhaja, da je zakonsko določeni rok za vložitev tožbe potekel v četrtek, dne 16. 11. 2017, kar pomeni, da je tožba, poslana priporočeno dne 18. 11. 2017, vložena po izteku zakonsko določenega roka za vložitev tožbe. Ker je bila torej v obravnavanem primeru tožba vložena prepozno, jo je sodišče v skladu z 2. točko prvega odstavka 36. člena ZUS-1 v zvezi z drugim in tretjim odstavkom tega člena zavrglo.
Vir: Upravno sodišče Republike Slovenije · sodnapraksa.si ↗ · CC BY 4.0 · prevzeto 29. 1. 2018Nazaj na vrh ↑